V Srbsku podána první žaloba pro korupci na válečného zbohatlíka

- Aktuality autor: red

Poprvé bylo v Srbsku podáno trestní oznámení na někoho z okruhu nejbohatších osob v zemi, jednoho z těch, kdo v době válečných zmatků na Balkáně přišli pochybnými metodami k fantastickým majetkům.

Státní úřad pro potírání korupce zažaloval Milana Beka, který při koupi bělehradského přístavu v roce 2005 údajně ošidil stát a drobné akcionáře o desítky milionů eur, informoval dnešní list Politika. Podle shodných zpráv v srbských médiích je prý na seznamu 17 osob, které byly oznámeny státnímu zastupitelství, i někdejší ministr hospodářství Predrag Bubalo.

"Předložili jsme přímé důkazy o propojení velkého kapitálu, organizovaného zločinu a politiky v Srbsku," citovala agentura DPA předsedkyni protikorupčního úřadu Vericu Baračovou. "Když firma bez peněz, bez kapitálu, bez majetkového přiznání a bez jakékoliv obchodní činnosti nakoupí akcie v hodnotě 45 milionů eur, pak je to vážný náznak toho, že při tom možná jde o praní peněz," řekla dále Baričová.

Beko prý koupil bělehradský přístav prostřednictvím fiktivní lucemburské firmy a s pomocí úřadů za směšně nízkou cenu. Získal tak ovšem stavební pozemek, který má podle dřívějších údajů hodnotu 2,5 miliardy eur (asi 65 miliard korun).

Srbský protikorupční úřad prý nezveřejnil jména obviněných proto, aby státní zastupitelství nevystavil žádnému politickému tlaku. Pokud prý ale prokuratura bude reagovat na trestní oznámení stejně liknavě jako na žalobu podanou přede dvěma roky drobnými akcionáři přístavu, úřad jména zveřejní. Prezident Boris Tadić v první reakci požadoval, aby byl orgánům činným v trestním řízení dopřán klid na práci, varoval ale zároveň před "vytvořením atmosféry honu na čarodějnice".

Podle opakovaných tvrzení státních míst i různých nevládních organizací jsou v Srbsku všechny politické strany skrytě financovány velmi bohatými podnikateli. Už roky prý proto politické strany, parlament a vláda všemožně brání všem antikorupčním institucím v jejich práci.

Tagy: korupce Srbsko majetek

Zdroje: ČTK