V sídle palestinského velvyslance se nalezlo 12 zbraní

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

V sídle palestinského velvyslance v Praze bylo nalezeno 12 zbraní, řekl serveru iDnes.cz policejní prezident Martin Červíček. Byly tam pistole a samopaly. Dosud se o počtu zbraní nalezených po výbuchu trezoru v objektu spekulovalo. Exploze ve středu zabila palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála. 

Sídlo palestinského velvyslance

Sídlo palestinského velvyslance,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

"Potvrzuji 12 kusů zbraní. Nyní se provádí různé znalecké zkoumání z oboru genetiky a balistiky. Teprve až budou výsledky, tak zveřejníme, o jaký konkrétní druh zbraní šlo," řekl Červíček ČTK. Až dosud policie s ohledem na vyšetřování odmítala upřesnit počet zadržených zbraní. Vedení Prahy 6 s odvoláním na zdroje z vyšetřování ČTK v pátek uvedlo, že se na místě našlo 70 kusů zbraní.

Celou kauzu odstartoval středeční výbuch trezoru v rezidenci palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála, který o pár hodin později vážným zraněním v nemocnici podlehl. Česká policie vylučuje úmyslný trestný čin a explozi vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti, obdobný postoj zaujaly i palestinské úřady. Policisté během vyšetřování nalezli na území budoucího sídla ambasády několik zbraní. 

Policie pokračuje podle své mluvčí Andrey Zoulové ve vyšetřování a zkoumá stopy zajištěné v objektu. S týmem vyšetřovatelů prý spolupracují například pyrotechnici a lidé z dalších útvarů, doplňují se také výslechy. U zbraní policie zjišťuje, jestli nebyly použity ke spáchaní nějakého trestného činu na území ČR, uvedla Zoulová. Policie podle ní zjišťuje, jak se zbraně do Česka dostaly. 

Podle nejmenovaného experta osloveného ČTK se mohlo jednat například o legální či nelegální koupi v Česku, starý převod materiálu komunistických služeb či o dovoz, záleží na datu pořízení. Teoreticky mohly také přijít do Česka diplomatickou poštou, která se ze zákona nekontroluje. 

V reakci na události městská část Praha Suchdol v pátek požádala ministerstvo zahraničí o přemístění palestinské ambasády mimo své území. Radním vadí, že diplomaté v budově budoucí ambasády přechovávali nelegálně držené zbraně a výbušniny. Ministerstvo zahraničí obavy radnice sdílí. 

Tagy: exploze palestinský velvyslanec

Zdroje: ČTK