V San Franciscu chtějí zakázat všechnu nahotu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Radní v San Francisku v úterý rozhodnou, zda výrazně omezí nahotu v ulicích města. Pokud návrh projde, ztratí město na západním pobřeží Spojených států podstatnou část pověsti místa, kde je možné všechno. Důvodem jsou stížnosti některých obyvatel tradičně homosexuální čtvrti Castro, kterým zejména vadí, že si naháči dávají pravidelná dostaveníčka na místním hlavním náměstí. 

Nudisté v San Franciscu.

Nudisté v San Franciscu.,zdroj: abcnews.go.com

Zejména během posledního roku tu prý skupina tří až 12 mužů skoro každé odpoledne vytváří "improvizovanou nudistickou kolonii". Radní Scott Weiner se proto rozhodl nahotě v San Francisku učinit prakticky zcela přítrž. 

Pokud jeho návrh projde, nebudou osoby starší pěti let v San Francisku moci ukazovat "genitálie a anální oblast" na žádné z veřejných ulic, chodníků, parčíků či prostranství či v hromadné dopravě. Pokuta za první porušení zákazu by činila nejvýše 100 dolarů. Za třetí prohřešek by ale už představovala 500 dolarů, soud by provinilci navíc mohl uložit až rok vězení. 

Nudisté se bouří

Naháči s případným zákazem nesouhlasí. "Podle mne jde o útok na svobodu," řekl listu The Wall Street Journal před časem šestašedesátiletý George Davis, který je jedním z nudistů z náměstí ve čtvrti Castro. "Dneska se zaměří na nahé lidi, příští týden třeba na transvestity a další týden na lidi, co se oblékají do kůže," míní zase Mitch Hightower, který provozuje exhibicionistickou webovou stránku a každý rok ve městě organizuje setkání nudistů. 

Návrh nařízení vyvolal i protesty. Minulý týden se zhruba tucet lidí svlékl před radnicí a vydal se na krátký protestní pochod. Pokud se ale někdo svlékne při úterním projednávání návrhu na radnici, vyvede ho eskorta. Na rozdíl od sanfranciských ulic je totiž v budově nahota zakázána. 

Zákaz je hlavně o genitáliích a pozadí

Kalifornské zákony již nyní zakazují "obscénní" chování, a naháče by tak podle názoru některých obyvatel San Franciska bylo možné postihovat už nyní. Některá kalifornská města ale mají vyhlášky, které nahotu zakazují výslovně. San Francisco by se k nim mohlo přidat. Dosud zakazuje nahotu ve veřejných parcích. Wiener pak loni prosadil, že nudisté musejí zakrývat židle a lavičky na veřejných místech, než si na ně sednou. 

Pokud projde jeho nynější přísnější zákaz, budou se moci lidé svobodně v ulicích města svlékat jen výjimečně. Wiener to chce i nadále umožňovat na pochodech a pouličních slavnostech, jako je třeba tradiční Folsomský pouliční festival, kde se setkávají příznivci sadomasochismu a fetišisté.

Tagy: zákaz

Zdroje: ČTK