V Rusku už 50 obětí požárů, plocha zasažených lesů se zvyšuje

- Aktuality autor: red

Plocha lesů zasažených požárem se v Rusku od středy znovu rozšířila a počet obětí se zvýšil na padesát. Podle dnešní zprávy ministerstva pro mimořádné situace hoří v evropské části země téměř 200.000 hektarů lesa.

S ohněm bojuje přes 160.000 lidí, další vojenské jednotky vybavené speciální technikou se přesouvají do jaderného centra Sarov východně od Moskvy.

Oblak páchnoucího smogu, který leží nad ruskou metropolí, přes noc podle moskevského rozhlasu mírně ustoupil, i když teploty v metropoli neklesají. Meteorologové varují, že během dne se kvalita ovzduší opět zhorší a teploty se mají vyšplhat ke 40 stupňům Celsia.

Hlavní lékař ruského ministerstva zdravotnictví Gennadij Oniščenko poradil Moskvanům, aby nevycházeli, dodržovali pitný režim a vyloučili fyzickou námahu. Prohlásil, že vzhledem k situaci budou možná ruské školy muset odložit začátek školního roku.

Do Sarova, hlavního ruského jaderného střediska, směřují další protipožární síly. Na město se z jihu a západu valí osmnáct kilometrů široká fronta souvislého ohně ze sousední mordovské přírodní rezervace. Hlavní úsilí armády a hasičů se soustřeďuje na vybudování ochranného pásma zbaveného vegetace, které postup požáru zastaví. Podle ruských úřadů byl z města ve středu preventivně vyvezen veškerý jaderný materiál a výbušniny.

Ruský tisk píše, že podobných uzavřených vojenských zón obklopených lesem je v evropské části země 43, z nichž sedm je ohněm přímo ohroženo. Podle sdělení ministra pro mimořádné situace Sergeje Šojgua byly vydány pokyny k zajištění bezpečnosti všech těchto území, stejně jako deseti jaderných elektráren.

Zvláštní režim byl vyhlášen i ve vězeňských pracovních táborech, kterých je v centrálním Rusku a Povolží na 300. V nejohroženějších z nich, které jsou hlavně v republice Marij El a v Mordovii, se podle agentury ITAR-TASS připravuje evakuace odsouzených.

Tagy: Rusko les požár problém

Zdroje: ČTK