V Rusku řádí kvůli suchu obří lesní požáry, mají už 23 obětí

- Aktuality autor: red

Požáry, které zachvátily velké plochy lesů u ruské metropole Moskvy a v okolí Voroněže, Vladimiru a Rjazaně, si vyžádaly nejméně 23 mrtvých. Popelem lehly stovky domů a evakuovány musely být tisíce obyvatel.

Informovala o tom agentura Reuters. Centrální Rusko se potýká s extrémní vlnou veder, denní teploty se blíží 40 stupňům Celsia. V Moskvě tak horký červenec, kdy by tři týdny za sebou maxima každý den vystupovala nad 30 stupňů, nepamatují.

Ruské ministerstvo pro mimořádné události podle Reuters odmítlo sdělit celkový počet mrtvých, ale sdělilo, že pět lidí, včetně jednoho hasiče, zahynulo v noci na pátek ve Voroněžské oblasti a devět v Nižegorodské oblasti. Rjazaňský gubernátor Oleg Kavaljov ve státní televizi uvedl, že v jeho regionu zemřeli tři lidé. Úřady z okolí Moskvy pak hlásí šest obětí. 

Kritická situace vznikla zejména v okolí téměř milionové Voroněže, kterou lesní požáry doslova obklíčily. Podle RIA Novosti zde na 270 domů lehlo popelem. Již během čtvrtka voroněžská radnice nechala evakuovat několik dětských letních táborů a hlavní městskou nemocnici. Evakuace se dotkla asi 2500 lidí. 

Kolem 1500 osob bylo evakuováno z obcí u města Rjazaně, které leží necelých 200 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Při likvidaci ohně pomáhá armáda, práci ale ztěžuje silný vítr, který dosahuje rychlosti až 80 kilometrů za hodinu. 

V okolí města Nižnij Novgorod bylo evakuováno přes 1600 lidí, plameny zde spálily 505 domů. Do oblasti přijel ruský premiér Vladimir Putin. Zcela shořela obec Verchňaja Vereja, kde lehlo popelem přes 340 domů. Požáry trápí také Vladimirskou a Moskevskou oblast. V první shořelo podle úřadů 72 a ve druhé 59 domů. 

Úřady do boje s plameny v centrálním Rusku dodatečně vyslaly další hasičské jednotky a 16 letounů a helikoptér. Ruský prezident Dmitrij Medveděv nařídil vládě, aby v této věci podnikla další bezodkladné kroky a aby vyčlenila peníze na odstraňování škod. 

Požáry, které se v Rusku podle AP rozšířily na ploše kolem 90.000 hektarů, způsobila vlna extrémních veder. Moskva se kvůli kouři dusí smogem.

Zdroje: ČTK