V Rusku prý aprílové žerty o Krymu skončily, odteď jen vážně

- Aktuality autor: Michal Polák

Bez třeskutých aprílových žertíků se dnes obešel 1. duben v Rusku. "Vtipy skončily!" oznámilo ruské ministerstvo zahraničí na Facebooku. "Kdybyste raději žertovali s Berlínem či Washingtonem jako s Krymem!" doporučil jeden z fanoušků ruské diplomacie. "Až tam bude 80 procent Rusů, zvážíme váš návrh," zněla replika. 

Ruské tanky

Ruské tanky,zdroj: Getty Images

To asi chvilku potrvá, protože ruští vlastenci se houfně podepisují pod petici požadující, aby Spojené státy každého jejího signatáře zařadily na sankční seznam, odepřely mu víza a zmrazily bankovní konto. Podle portálu usagoaway.ru se podepsalo už 45.820 sankcí chtivých Rusů a Rusek. 

V Rusku se 1. duben prý už tři staletí slaví jako "Den smíchu" či "Den bláznů", kdy je záhodno vyvést nejbližším či kolegům nějaký žertík. Populární ruský internetový prohlížeč Jandeks (yandex.ru) prý dnes nachystal na své stránce tak realistickou mouchu popolézající po obrazovce, že podle petrohradské televize Piter TV mnoho monitorů vtípek nepřežilo... údajně kvůli bouřlivé reakci uživatelek. Pak se prý moucha z prohlížeče vytratila. 

17 centimetrů sněhu v Moskvě

Mnoha Moskvanům možná zamrzl úsměv na rtech hned ráno, když zjistili, že aprílové počasí si z nich vystřelilo rekordní nadílkou 17 centimetrů sněhu, a to po březnových dnech s teplotou šplhající na 17 stupňů Celsia. "Zima se vrátila do Moskvy, a to není aprílový vtip," připustil starosta Sergej Sobjanin. Tolik sněhu prý ruská metropole 1. dubna neviděla už 130 let. 

V minulosti ovšem podle pamětníků bývalo veseleji. Třeba list Izvestija v dobách, kdy byl ještě deníkem sovětské vlády, potěšil na apríla čtenáře senzační zprávou o přestupu argentinské fotbalové hvězdy Diega Maradony do moskevského Spartaku. O pár let později, kdy už byl Sovětský svaz minulostí, Moskovskaja pravda ohlásila začátek výstavby paralelního metra "v zájmu trhu a konkurence". 

Později na apríla vznikala (a vzápětí zanikala) vodka bez alkoholu či velkofilm Quentina Tarantina v Leninově mauzoleu. V centru Moskvy před prodejnou postávala fronta naháčů, kteří uvěřili oznámení ve výloze, že prvních dvacet dostane mobil zdarma. Před lety zase svět obletěla aprílová zpráva moskevského listu o limuzíně ruského prezidenta, která je prý s to odolat i menšímu jadernému výbuchu - pokud ovšem vítr vane příznivým směrem. 

Tagy: Rusko Apríl

Zdroje: ČTK