V Řecku vypukly nepokoje po vraždě levicového zpěváka neonacistou

- Aktuality autor: Jakub Konečný

V Řecku večer vypukly nepokoje poté, co se rozšířila zpráva, že neonacista ze strany Zlatý úsvit zavraždil levicového zpěváka. Řecká média hlásí z několika měst násilné střety mezi demonstranty a policií. Zatím není jasné, zda si potyčky vyžádaly zraněné.

Řecká policie během dne podnikla razii v kancelářích extremistického Zlatého úsvitu, který má v parlamentu dvě desítky poslanců.

Večer se na místě vraždy shromáždilo zhruba 5000 demonstrantů, z nichž část se pustila do potyček s pořádkovými silami. Další střety byly zaznamenány v Soluni na severu země, ale také v Patrasu, Larise, Xanthi a rovněž v krétském Chania.

Policie zatkla 45letého muže, který v noci na dnešek pobodal hiphopového zpěváka známého svými protifašistickými názory. Oběť útoku svým zraněním nad ránem v nemocnici podlehla. Vrah se přiznal, že patří k aktivním členům Zlatého úsvitu.

Činitelé strany, odpovědné za sérii násilných incidentů, při nichž útočníci zbili cizince nebo řecké názorové oponenty, se ale obvinění z odpovědnosti za vraždu brání.

Na místě útoku na aténském předměstí Keratsini položili zpěvákovi fanoušci a stoupenci květiny a zapálili tam svíčky. Různé osobnosti včetně politiků v čele s prezidentem Karolosem Papuliasem a médií incident ostře odsoudily.

Večerní demonstrace se zvrhly v násilné střety mezi manifestanty a policií. V Aténách část demonstrantů házela na policisty kamení a kusy dřeva, na což pořádkové síly odpověděly slzným plynem. Podle agentury AFP většinu účastníků protestní akce tvořili krajně levicoví aktivisté a anarchisté, kteří v jejím průběhu také podpalovali v ulicích odpadkové koše. Podobný průběh měly protesty i v dalších městech.

Tagy: Řecko neonacismus

Zdroje: ČTK