V Řecku nevyjdou v úterý noviny, novináři stávkují

- Aktuality autor: Michal Polák

Řečtí novináři dnes ráno zahájili čtyřiadvacetihodinovou stávku, a místní média proto nebudou až do úterka vysílat a zveřejňovat žádné zprávy, v úterý nevyjdou ani noviny. Novinářské odbory protestují proti propouštění a také proti opožďování výplat, které je v krizí silně postiženém mediálním odvětví čím dál častější.

Akci zorganizoval aténský svaz novinářů ESIEA, který chce upozornit na neúnosnou situaci v redakcích. "Musíme se bránit. Stovky kolegů jsou bez práce. Další už měsíce nedostali žádný plat," řekl dnes agentuře DPA předseda ESIEA Dimitris Trimis.

Od dnešních 7:00 SELČ zprávy nevysílají rozhlasové ani televizní stanice, provoz se zastavil i na zpravodajských internetových serverech a v novinových redakcích. Kvůli stávce si v úterý Řekové nepřečtou noviny.

Hospodářská krize, s níž se Řecko silně potýká, už před dvěma lety citelně zasáhla také média. Kvůli finančním problémům se přestaly vydávat dva tradiční deníky - konzervativní Apogevmatini a levicově liberální Eleftherotypia. Činnost ukončila i jedna z velkých televizních stanic - Alter. Další média kvůli klesajícím příjmům z reklamy bojují o přežití.

Tagy: stávka Řecko novináři

Zdroje: ČTK