V příštích týdnech se rozhodne, zda Slovinsko potřebuje pomoc

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Příštích několik týdnů bude pro Slovinsko zásadních a rozhodne se v nich, zda země bude muset požádat o zahraniční pomoc. Uvedl to dnes v rozhovoru pro místní list Delo guvernér slovinské centrální banky Boštjan Jazbec. O Slovinsku se již dlouhou dobu spekuluje jako o kandidátovi na zahraniční finanční pomoc kvůli jeho problémovému bankovnímu sektoru. 

"Je velmi důležité, aby vláda v příštích týdnech připravila důvěryhodný reformní program, důvěryhodný privatizační program a opatření na oživení ekonomiky," uvedl Jazbec. "Pokud se to nepodaří v nadcházejících týdnech, budeme muset pravděpodobně požádat o pomoc," dodal s tím, že ve hře jsou různé možnosti pomoci. Bližší informace však odmítl poskytnout. 

Převážné státní slovinské banky dusí špatné úvěry v objemu 7,5 miliardy eur (193,5 miliardy Kč), což je více než pětina hrubého domácího produktu země. Tak vysoké zatížení vyvolává dohady o tom, že Lublaň bude muset požádat o zahraniční pomoc. 

Slovinská vláda má do 1. října poslat Evropské komisy reformní program, jehož cílem má být snížení rozpočtového deficitu do roku 2015 na tři procenta hrubého domácího produktu ze 7,9 procenta v letošním roce. Na konci září má také zemi navštívit šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem, který zde bude jednat s nejvyššími politiky.

Kdysi nejrychlejší ekonomika

Jazbec dodal, že země by měla zlepšit i činnost soudního systému. V současnosti trvá vyřešení podnikatelského sporu u slovinského soudu v průměru tři roky. 

Slovinská ekonomika byla v roce 2007 nejrychleji rostoucím členem eurozóny. Kvůli vysoké závislosti na vývozu však na zemi měla těžký dopad globální krize a země je nyní v recesi. Hluboká recese rovněž odhalila kulturu korupce a bratříčkování. 

Slovinsko v posledním desetiletí odmítlo zprivatizovat své hlavní banky a množství dalších společností, takže stát nyní kontroluje zhruba 50 procent ekonomiky, napsala agentura Reuters. 

Tagy: Slovinsko

Zdroje: ČTK