V příštích dnech můžete na obloze vidět Merkur, Venuši, Jupiter, Mars i Saturn

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Koncem února a v první polovině března bude na večerní obloze zcela mimořádně vidět postupně pět nejjasnějších planet sluneční soustavy známých už starověkým hvězdářům. Zvečera se objeví Merkur, Venuše, Jupiter a Mars a později po západu Merkuru se přidá Saturn.

Podobný úkaz bylo možné vidět v roce 2004 a příště zase až v roce 2015 a za ještě lepších pozorovacích podmínek v roce 2036, uvedl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. 

Hvězdárna na pražském Petříně kvůli tomuto mimořádnému úkazu prodlužuje otvírací dobu, řekl ČTK její vedoucí Jakub Rozehnal.

Jinak obtížně pozorovatelný Merkur se objeví za večerního soumraku nízko nad obzorem. Výše nad obzorem v souhvězdí Berana bude zářit Venuše a jen o málo slabší Jupiter. Mars se bude nacházet nad východním obzorem v souhvězdí Lva. Kolem 22:00 se přidá Saturn v Souhvězdí Panny.

Pouhým okem

Všechny planety budou bez obtíží vidět i bez dalekohledu. Zejména Jupiter s Venuší pro jejich velkou jasnost nelze přehlédnout. Scenérii planet doplní Měsíc a také malými dalekohledy pozorovatelná kometa C/2009 P1 Garradd. 

Kometa Garradd se již delší dobu nachází nad severovýchodním obzorem v souhvězdí Draka. Přízemím prošla 18. února a pomalu se od Země vzdaluje. Její jasnost je v březnu poměrně stálá, takže měsíc po průchodu přízemím bude její jasnost takřka nezměněná. Viditelná je celou noc. Postupně přechází do Velkého vozu, kde se bude nacházet v druhé polovině března.

Tagy: vesmír obloha planeta

Zdroje: ČTK