V prezidentských volbách na Ukrajině vítězí prozatím Janukovyč

- Aktuality autor: red

Ukrajinská ústřední volební komise oznámila, že po sečtení 60 procent hlasů v prezidentských volbách vede opoziční kandidát Viktor Janukovyč nad dosavadní premiérkou Julií Tymošenkovou.

Janukovyč dosud obdržel 49,2 procenta hlasů, zatímco jeho soupeřka 45,1 procenta.
Proti oběma těmto kandidátům se vyslovilo 4,9 procenta voličů - tuto možnost zahrnuje ukrajinský volební zákon, napsala agentura AFP.
Janukovyč sám už se v dnešních brzkých ranních hodinách vyhlásil vítězem hlasování. Tymošenková to však odmítla s tím, že "je příliš brzy dělat jakékoliv závěry". Své stoupence vyzvala, aby bojovali za každý hlasovací lístek.


Oba soupeři už přitom během procesu vyhlašovali své vítězství.
Předvolební průzkumy přisuzovaly vítězství Janukovyčovi podobně jako i průzkumy prováděné u východů z volebních místností.
Člen volební komise Michaiů Ochendovsky sdělil, že komise nemá žádné informace o rozsáhlých podvodech. Přesto očekává, že neúspěšný kandidát každopádně u soudu výsledky napadne. "V souladu s tradicemi ukrajinských voleb poražený nikdy prohru nepřijímá," připomněl ještě před uzavřením volebních místností.


Pokud se stávající výsledky potvrdí, pak by podle agentury AP Janukovyčovo vítězství mohlo v zemi obnovit do velké míry vliv Moskvy. Za nynějšího vedení se Ukrajina snažila vytvářet úzké vztahy se Západem a naopak uzavřít období politických dějin, které vyvrcholilo oranžovou revolucí.
Podle průzkumů Ukrajinci stále podporují ekonomické a politické cíle oranžové revoluce z roku 2004, mnozí jsou ale hluboce rozčarováni selháním vedení při plnění slibovaných reforem.
Volební komise odhaduje volební účast na zhruba 70 procent, tedy asi o tři procentní body větší nežli v lednovém prvním kole.

Zdroje: ČTK