V předvánočním Norsku se prodává máslo na příděl

- Aktuality autor: Jan Pastor

Bohaté Norsko, které se předvánoční době pečení cukroví ocitlo v neobvyklé situaci kvůli nedostatku másla, řeší situaci novým opatřením. Jak informovala agentura DPA, máslo se prodává na příděl, jen jedno balení na rodinu, stojí na nápisech, které se objevily v obchodech.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Máslová krize trvá již několik týdnů a situace se pravděpodobně nezlepší ani počátkem nového roku. Nově hrozí Norsku i smetanová krize.

"Doufáme, že se dodávky másla stabilizují v polovině ledna," prohlásil mluvčí jediného výrobce nyní vzácného másla Tine, na kterého se Norové dívají již téměř s nevolí.

Blíží se i krize smetanová

Zcela tiše pak oznámil výrobce Norům, kteří na Vánoce tak rádi mlsají kaloricky vydatné pokrmy, také to, že kromě nastalé máslové krize se blíží i krize smetanová.

Problémy způsobil nečekaný nárůst poptávky po máslu v době, kdy byla velmi nízká produkce mléka. Ta je v Norsku řízena komplikovaným systémem kvót, jak připomíná DPA. Vzhledem k tomu, že se Norsko zároveň brání konkurenci vysokými dovozními cly, zemi začalo máslo skutečně docházet.

Krizi musela řešit vláda nouzovou žádostí o pomoc a snížením cel. První dodávky suroviny téměř nezbytné pro vánoční pečení přišly z Irska, Belgie, Francie a Německa. Paradoxně ve stejnou chvíli vláda poskytovala pomoc evropskými ekonomikám trpícím finanční krizí ve výši 55 miliard norských korun (182 miliard českých korun).

Návod na vlastní výrobu másla

V krizové situaci spatřili šanci také němečtí výrobci másla a nechali se slyšet, že by byli schopni pokrýt velmi rychle kompletní norskou poptávku. Bylo by však nutné změnit složitá dovozní pravidla.

Norští výrobci na tento návrh reagovali s nevolí a v jednom z vydání hlavního spotřebitelského listu Aftenposten byl uveřejněn dvoustránkový návod na vlastní výrobu másla. Čtenářům tak sebral naději, že by mohla máslová krize v blízké době skončit, soudí DPA.

Jak totiž podle DPA napsal list Aftenposten ve středu, produkce másla bude snížena o polovinu. Výroba ale nejspíš bude snížena ve prospěch výroby smetany. Ta má totiž naopak vzrůst na čtyřnásobek.

Tagy: Norsko smetana máslo

Zdroje: ČTK