V pražské koalici to vře, Stropnický zuří kvůli stavebním předpisům

- Aktuality autor: pal

Situace v pražské koalici se začíná vyostřovat. Nejprve pražští radní neschválili ani jeden materiál, který navrhoval náměstek primátorky Matěj Stropnický. Problematiku stavebních předpisů, kterou měl na starosti, potom převzala primátorka Adriana Krnáčová, která překvapivě předložila vlastní návrh, který byl schválen. Stropnický potom označil situaci v pražské koalici za neudržitelnou. 

Mezi primátorkou a jejím náměstkem probíhá spor o stavební předpisy

Mezi primátorkou a jejím náměstkem probíhá spor o stavební předpisy,zdroj: Profimedia.cz

"Neschopnost náměstka Stropnického vyřešit problém s pozastavenými stavebním předpisy začala vážně ohrožovat zájmy Prahy a hrozí nám odejmutí práva vydávat si samostatně pražské stavební předpisy," uvedla Krnáčová. "V takové situaci už není nadále možné přihlížet experimentům pana Stropnického a musela jsem zasáhnout," doplnila.

Primátorka upozorňovala, že Stropnický nepostupuje správně

Krnáčová prý několikrát upozorňovala, že Stropnický nepostupuje správně. "Dlouho jsem Stropnického hájila a zastávala se ho, mohl mít dobré úmysly, měl těžký úkol, ale postup, který zvolil, nevedl ke zdárnému konci," uvedla.

Detaily předpisů na dotaz novinářů komentovat nedokázala s odkazem na to, že jej připravoval její sekretariát. Ten se předpisy začal zabývat podle primátorky zhruba v polovině letošního června, naplno pak v červenci.

Zda bude namísto Stropnického řešit rovněž přípravu nového územního metropolitního plánu ona, není jasné a bude prý záležet na dohodě koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice.

Návrh předpisů nyní rozešle vedení města jednotlivým radnicím k připomínkování. Přijaté a schválené by měly být podle Krnáčové do konce letošního roku. V rámci připomínkového řízení neočekávám žádné komplikace, řekla primátorka.

Nový návrh předpisů je prý nepřehledný

Stropnický zároveň odmítl výtky ze strany primátorky. Navíc prý zástupce Trojkoalice nikdo neupozornil, že je alternativní návrh předpisů připravován, a viděli jej poprvé až dnes.

"My nevíme, kdo to dělal a na čí zadání," řekl Stropnický a návrh označil za kompilát několika dokumentů. Společně s Institutem plánování a rozvoje Stropnický svůj i primátorčin návrh posuzuje. "V čem přesně změny spočívají, tak zatím nevím," řekl.

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. Přináší mimo jiné novou regulaci velkoplošné reklamy a změny při výstavbě v metropoli.

Zavádí výškovou regulaci budov, kladou důraz na volnou prostupnost města, na alternativní způsoby dopravy a na energetickou šetrnost budov. Bouřlivou mediální roztržku tehdy přinesla především nová regulace reklamy, s níž nesouhlasí billboardová lobby.

Pražská koalice začíná mít problémy

"Změny se nekonají, staré projekty a praktiky pokračují, Trojkoalice je přehlasovávána faktickým spojenectvím přátel starých pořádků ANO a ČSSD, a tak pouze přihlížíme politice zažít město stejně," napsal dnes odpoledne v dopise spolustraníkům. Večer bude o situaci jednat vedení pražské Strany zelených.

"Úterní výroky primátorky na mou adresu v souvislosti s pražskými stavebními předpisy jsou účelové a zcela lživé," uvedl náměstek.

Podle něj tak rada "způsobila naprostý chaos v rozhodování a obrovské ekonomické ztráty investorům, kteří mohou všechny projekty podané podle pražských stavebních předpisů zahodit".

Mezníky v existenci pražské koalice 

 • 10. a 11. října 2014 - Komunální volby v Praze vyhrálo ANO před TOP 09, Trojkoalicí (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), ODS, ČSSD, KSČM a Piráty. Vytvořená koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice obsadila v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.
 • 26. listopadu 2014 - Novou pražskou primátorkou byla zvolena Adriana Krnáčová z hnutí ANO.
 • 16. ledna 2015 - Ministerstvo pro místní rozvoj odeslalo Praze rozhodnutí o pozastavení účinnosti pražských stavebních předpisů. Stalo se tak po bouřlivé roztržce, kterou kvůli regulaci reklamy, kterou předpisy přinášely, vyvolala billboardová lobby. Ministerstvu vadilo mimo jiné, že předpisům chybělo schválení Evropské komise.
 • 3. února 2015 - Pražské ANO a ČSSD pořádaly o odchod náměstka primátorky Matěje Stropnického (Trojkoalice/SZ). V lednovém hlasování zastupitelů ohledně tendru na odpady za 13 miliard korun Stropnický pro návrh ruku nezdvihl. Koalici nakonec zachránila nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová.
 • 17. února 2015 - Rada hlavního města Prahy po čtvrt roce od uzavření koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice schválila její programové prohlášení. Členové koalice našli smír v dohodovacím řízení ohledně stavebních předpisů. Na základě dohody rada schválila jejich novelizaci.
 • 24. března 2015 - Radní odložili rozhodnutí o případném podání trestního oznámení na Stropnického, městu se nelíbí jeho údajná pochybení v souvislosti s novelizací stavebních předpisů. Stropnický na facebookový profil napsal, že se stal obětí "šikany" ze strany magistrátu.
 • 30. března 2015 - Opoziční klub zastupitelů TOP 09 a nezávislých vyzval Krnáčovou, aby odstoupila z funkce. Hrubě podle nich porušila zákony i zájmy Prahy tím, že ve sporu o pronájem Škodova paláce vybírala právníky na doporučení protistrany.
 • 13. dubna 2015 - Zastupitelský klub TOP 09 podal trestní oznámení na Krnáčovou kvůli výběru právníků v kauze Škodova paláce. Podle TOP 09 se mohla dopustit čtyř trestných činů.
 • 14. dubna 2015 - Opoziční TOP 09 a ODS se nepodařilo na mimořádném jednání prosadit návrh na odvolání Krnáčové.
 • 20. dubna 2015 - Stropnický oznámil, že koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice po několika týdnech ukončila spor, který kvůli němu vedla. Ostatní členové koalice ale tuto informaci odmítli.
 • 9. června 2015 - Pražští radní schválili znění nových stavebních předpisů. Novela zamířila do připomínkového řízení, vyjádřit se tak k měli mít možnost všechny městské části.
 • 18. června 2015 - Trojkoalice vyvolala dohodovací řízení (slouží k vyjasnění koaličních neshod) s ANO a ČSSD. Odůvodnila to porušením koaliční smlouvy při hlasování o novele vyhlášky o hazardu.
 • 24. června 2015 - Vedení pražského ANO vyvolalo dohodovací řízení s Trojkoalicí; její zastupitelé prý porušili koaliční smlouvu, když nehlasovali pro koaliční návrhy.
 • 11. srpna 2015 - Pražští radní neschválili ani jeden z klíčových materiálů, které předkládal náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ). Problematiku pražských stavebních předpisů převzala místo Stropnického do gesce primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Trojkoalice už dřív uvedla, že by takový krok považovala za porušení koaliční smlouvy, Stropnický výtky primátorky odmítl.

Tagy: ČSSD Česko Praha domácí zelení ANO 2011 pražská radnice

Zdroje: ČTK