V Praze začíná festival o komunitě leseb a gayů Prague Pride

- Aktuality autor: Michal Polák

V Praze dnes začíná festival Prague Pride, který se zaměřuje na komunitu leseb, gayů, bisexuálů a translidí. Třetí ročník přehlídky, která vyvrcholí v sobotu karnevalovým pochodem hrdosti homosexuálů, nabízí skoro stovku akcí. Divadelní představení, diskuse, promítání, výstavy či koncerty tentokrát spojuje téma coming outu, tedy zveřejnění a přijetí odlišné sexuální orientace. Na ně odkazuje i letošní slogan: Jdeme s barvou ven. Festival pobuřuje konzervativce, podle organizátorů ale protesty postupně slábnou. 

Prague Pride

Prague Pride,zdroj: Isifa.com

Týdenní akce vyvrcholí sobotním průvodem s obří duhovou vlajkou, který letos půjde na opačnou stranu než v předchozích letech. Tentokrát vyrazí přes ulici Na Příkopě směrem na Letnou. Zatím chodíval přes Václavské náměstí na Střelecký ostrov. Ten se ale nyní opravuje a tradiční trasu si včas zabrali odpůrci festivalu. Podle jeho prezidenta Czeslawa Walka se ale zdá, že protesty postupně ztrácejí na síle a utichají. 

Program nabízí i sportovní akce, procházky Prahou s průvodcem či debaty. Jedna z nich se zaměří na coming out v politice. Vystoupí na ní zahraniční politici či bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka. Záštitu nad přehlídkou, kterou sami pořadatelé nazývají "nejteplejším festivalem v roce", mají pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Tu za to konzervativci kritizují. 

Tagy: Praha festival Prague Pride

Zdroje: ČTK