V Praze se sešlo asi 500 lidí nespokojených s vládou

- Aktuality autor: Michal Polák

Na pražském Václavském náměstí se podle odhadů policie sešlo dnes po poledni asi 500 lidí, kteří požadovali odchod vlády a dávali najevo nespokojenost se stavem společnosti. Akci organizovala iniciativa Holešovská výzva, která ale čekala úřast tisíců lidí. Neúspěchem skončilo vypravení zvláštního vlaku z Ostravy, který do metropole přivezl ani ne dvacítku lidí. Akci nazvanou Soumrak kmotrů vedle Holešovské výzvy organizovaly i další spřízněné iniciativy. 

"Demisi, demisi," skandovali demonstranti. Lidé stáli pod sochou sv. Václava, kde bylo i pódium, mezi projevy se hrálo divadlo. Někteří lidé měli státní vlajky nebo transparenty. Na jednom byl zobrazen ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ve vězeňském úboru a nápis "Soustavně zadlužuji občany ČR". 

Některé demonstranty mrzelo, že nepřišlo víc lidí. "Účast je malá. Připadá mi, že jen přetrvává věčné české kverulantství. Pořád budeme sedět u piva a říkat, že se nám to nelíbí, ale přitom s tím nedokážeme nic udělat," řekl zpravodajce mladý muž. 

Na Václavské náměstí dorazil například nezávislý senátor Tomio Okamura. "Hledám tu podporu pro svoji vizi změny ústavy směrem k přímé volbě," řekl Okamura, který by rád viděl větší podíl občanské společnosti na vládnutí a odvolatelnost politiků. 

Blokování ministrů

Pokud vláda nebude na demonstraci reagovat a nebude chtít vyjednávat o svém odchodu, je Holešovská výzva připravena v nadcházejícím týdnu blokovat přístup ministrů do úřadu vlády. Představitel výzvy Slávek Popelka dnes přítomné svolal hned na pondělí ráno k sídlu vlády. Podle něj nemá vláda legitimitu, neboť v ní sedí zástupci nikým nevolené strany LIDEM. 

"Občanskou aktivitu velmi vítám a je ukázkou zdravé společnosti. To se ale zcela určitě nedá říci o aktivitě nazvané Holešovská výzva, reprezentované organizátory, kteří by se s trochou odvahy dali nazvat nebezpečnými magory. Jejich protest nesměřuje jen proti vládě, ale hlavně proti principům demokratické společnosti," sdělila předsedkyně LIDEM Karolína Peake

Holešovská výzva vystupuje proti vládě dlouhodobě a požaduje demisi kabinetu, nyní navrhuje ustavení dočasné vlády. Organizovala už protesty po celé ČR. Zástupci Holešovské výzvy se dřív též domluvili na spolupráci s Asociací samostatných odborů ČR.

Tagy: Praha Václavské náměstí Holešovská výzva demostrace

Zdroje: ČTK