V Praze se koná okázalé česko-čínské fórum

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Dvoudenní Čínské investiční fórum ve čtvrtek startuje na Pražském hradě. Fórum ve čtvrtek dopoledne zahájí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), první čínský premiér Čang Kao-li.Večer k účastníkům na slavnostním galavečeru ve Španělském sále promluví prezident Miloš Zeman. 

První čínský premiér Čang Kao-li

První čínský premiér Čang Kao-li,zdroj: Profimedia.cz

Obřího fóra se zúčastní víc jak 500 čínských a 700 českých hostů - byznysmenů i politiků. 

První den budou účastníci fóra debatovat o spolupráci v obchodu a investicích, dopravě a letectví, cestovním ruchu a finančnictví. Mezi konkrétními projekty, které Česko a Čína plánují, je zřízení přímé letecké linky, jež by mohla spojovat Prahu s Pekingem nebo Šanghají. Česko ji chce podpořit pobídkami za téměř 38 milionů korun. 

Z nejlidnatější země světa přiletí kromě vicepremiéra a početné delegace zástupců čínských firem guvernéři více než desítky provincií. S Čangem a regionálními představiteli se ve čtvrtek na okraji fóra setkají Zeman i Sobotka. Guvernéři čínských provincií mají v Praze také podepsat memorandum o spolupráci s kolegy ze střední a východní Evropy. Na jeho základě vznikne společná asociace, která by měla sídlit v Česku. 

Obří setkání na Pražském hradě vyvolává i protesty. Česká odbočka Amnesty International kritizuje, že mezi tématy fóra chybí potlačování lidských práv v komunistické Číně. Akci chtějí využít i další organizace k demonstracím za ukončení pronásledování duchovního hnutí Fa-lun-kung čínským režimem. 

 

Tagy: Čína Česko ekonomika

Zdroje: ČTK