V Praze přistálo první letadlo s vážně zraněnými Ukrajinci

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Na letišti v Praze - Kbelích přistál dnes večer první ze dvou armádních letounů s Ukrajinci zraněnými v poslední době při demonstracích s vládními silami. Ve třech nemocnicích se jich bude léčit zřejmě šestadvacet. Mezi zraněními převažují průstřely a fraktury. 

Český letecký speciál (ilustrační fotografie)

Český letecký speciál (ilustrační fotografie),zdroj: isifa/MAFRA/František Vlček

Vojenský Airbus dopravil do Prahy prvních 17 lidí, kteří mají nejvážnější zranění. Dva z nich budou přepraveni na jednotku intenzivní péče, z letiště je má přepravit do nemocnice vrtulník. Další letoun z Kyjeva má přistát po 22:00. 

Ukrajince pro převoz na místě v uplynulých dnech vytipoval šestičlenný tým humanitární organizace Člověk v tísni. V Praze by se měli léčit zejména lidé mladšího a středního věku. Nejmladšímu je 17 let a hrozí mu amputace nohy. 

Armádní letouny do Kyjeva letěly ve speciální zdravotnické úpravě. Na palubě španělského dopravního stroje CASA se nachází "letecká" jednotka intenzivní péče a dalších 12 lůžek. Airbus má podobné jednotky dvě, které jsou upravené pro těžce zraněné pacienty. Doprava pacientů z Ukrajiny je podle armády jednou z nejnáročnějších evakuačních operací v její novodobé historii. 

Ukrajinci jsou do ČR převáženi v rámci programu MEDEVAC, který spadá pod ministerstvo vnitra a funguje jedenáctým rokem. Za tu dobu bylo do českých nemocnic převezeno 165 pacientů z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Čečenska, Iráku, Pákistánu, Afghánistánu, Kambodže, Libye, Barmy a Sýrie.

Tagy: Ukrajina

Zdroje: ČTK