V prachatické továrně unikl čpavek, muž skončil v nemocnici

- Aktuality autor: red

V areálu prachatického podniku Madeta uniklo v pátek ráno ze zásobníku 40 litrů čpavku, z toho deset litrů se dostalo do ovzduší. Jednoho muže čpavek popálil, záchranáři ho museli převézt do nemocnice.

Sdělila to mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a mluvčí Madety Barbora Daňková. 

Ihned po úniku čpavku opustilo 60 zaměstnanců zasažený prostor. Prachatičtí hasiči museli srážet oblak čpavku proudy vody. "Náš zaměstnanec patrně pochybil při manipulaci se zásobníkem, a způsobil si tím i popáleniny horní části těla," sdělila k příčině havárie mluvčí Madety Barbora Daňkov. Záchranáři převezli zraněného do nemocnice, kde zůstane na pozorování. Nemělo by však jít o vážné zranění. 

Policie po havárii upozornila na událost obyvatele okolních domů, kteří si měli zavřít okna, aby se jim čpavek dovnitř nedostal. Hasiči o situaci informovali také prachatického starostu a pracovníka krizového řízení městského úřadu. 

Havárie nijak neovlivnila výrobu Madety ani jí nezpůsobila finanční ztráty. "Tahle záležitost nemá na chod vliv, navíc se ji podařilo hasičům rychle vyřešit," uvedla Daňková. Čpavek je bezbarvý velmi štiplavý plyn, který při vdechování poškozuje sliznici.

Zdroje: ČTK