V pondělí se teploty vyšplhají nad třicítku. Pak přijdou bouřky s krupobitím a větrem

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

V pondělí očekáváme nadprůměrné teploty. Vyhoupnou se až na 33 stupňů Celsia. Od západu ale přijdou velmi silné bouřky s krupobitím a větrem. 

Silný déšť

Silný déšť,zdroj: ThinkStock

Meteorologové varují i před lokálními přívalovými dešti, které mohou rozvodnit malé toky. Výstrahu dnes vydal Český hydrometeorologický ústav a platí až do úterý. 

Teplota vystoupá v pondělí k tropickým hodnotám na většině území kromě západních a jižních Čech. V úterý se na tuto úroveň dostane už jen ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. 

Po vedru ale musí lidé počítat s velmi silnými bouřkami s lokálními přívalovými dešti, krupobitím a silnými nárazy větru dosahujících rychlosti 75 kilometrů za hodinu. Meteorologové očekávají v pondělí silné bouřky na západě Česka, v úterý se pak rozšíří na celé území republiky. 

Ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině, na Moravě a ve Slezsku se mohou v pondělí vytvořit silné bouřky z tepla doprovázené kroupami. 

Meteorologové proto doporučují lidem, aby ve vedrech omezili tělesnou zátěž, nebyli na přímém slunci v poledne a odpoledne a více pili nealkoholické nápoje bez kofeinu. Děti ani zvířata by pak neměli nechávat na přímém slunci či zavřené v autech. 

V oblastech zasažených přívalovými dešti lze očekávat rychlé rozvodnění malých toků a suchých koryt, zaplavení sklepů a podemletí silnic. 

Tagy: déšť předpověď vedro meteorologové prehanky

Zdroje: ČTK