V pondělí proběhne první setkání amerického a evropského prezidenta

- Aktuality autor: red

V pondělí se na okraj jaderného summitu ve Washingtonu poprvé ve funkci setká prezident Evropské unie Herman Van Rompuy s šéfem Bílého domu Barackem Obamou.

Informuje o tom páteční vydání listu La Libre Belgique v krátkém článku, který připomíná i čtvrteční večeři pořádanou Obamou pro lídry zemí střední a východní Evropy.

Šéf liberálů v Evropském parlamentu a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt se ve čtvrtek pozastavil nad tím, že na následnou večeři prezidenta USA s vedoucími představiteli 11 evropských zemí, z nichž naprostá většina jsou členské země EU, nebyl pozván žádný zástupce politického vedení Evropské unie.

Bruselský server EUObserver v této souvislosti píše o tom, že tento "minisummit" je v Bruselu některými lidmi nazírán jako určitý políček.

Na setkání, na kterém Obama ujišťoval lídry zemí střední a východní Evropy o tom, že Washington tento region nenechává i přes postupné oteplování vztahů s Moskvou stranou zájmu, totiž nebyla pozvána ani nová šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová ani prezident EU Van Rompuy.

Evropská komise se nicméně prostřednictvím svého mluvčího nechala slyšet, že mezi USA a členskými státy jsou pravidelné kontakty a že není třeba do nich zasahovat a být zván na všechny schůzky. "Není to pro nás určitě negativní informace," řekl mluvčí o konání čtvrteční večeře.

Ve chvíli, kdy Evropská unie bojuje s vytvářením zahraničních politických struktur, aby měla více vlivu na globální úrovni, schůzka Obama+11 podle čtvrtečního prohlášení Verhofstadta nepředstavuje vítězství ani pro členské státy, které se večeře zúčastní, ani pro Evropskou unii.

"Tato večeře opět ukazuje na skutečnost, že Evropská unie potřebuje realizovat společnou zahraniční politiku, aby prezident Obama věděl, komu zavolat či koho pozvat na večeři," uvedl ve čtvrtek belgický politik.

Obama před časem zrušil summit EU-USA, který se měl uskutečnit v květnu v Madridu. Z Washingtonu i Bruselu později zaznívaly hlasy, že by se taková vrcholná schůzka měla konat tehdy, až to bude potřeba, ne pravidelně, jako tomu bylo doposud.

Tagy: USA obama EU

Zdroje: ČTK