V Polsku míří na svobodu vrah dětí Trynkiewicz

- Aktuality autor: Michal Polák

Polská justice i úřady finišují s přípravami na úterní propuštění čtyřnásobného vraha dětí Mariusze Trynkiewicze na svobodu. Odsouzený pedofil, jehož případ vyvolává mezi Poláky bouřlivou debatu, vyjde na svobodu po čtvrtstoletí za mřížemi. Soud dnes zahájil jednání o tom, zda by měl muž po propuštění povinně pobývat v izolaci. Policisté chtějí kvůli hrozbě dalších zločinů na dětech monitorovat Trynkiewiczův pohyb, informovala dnes agentura PAP. 

Spoutaný muž, ilustrační foto

Spoutaný muž, ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Málokterý Polák nezná příběh jednapadesátiletého muže, který v těchto dnech propírají média v zemi. Trynkiewicz začal s únosy a zneužíváním malých chlapců na začátku 80. let, když byl na vojně. Za první sérii případů jej vojenský soud poslal na rok do vězení. Trest mu však byl přerušen, aby se mohl postarat o nemocnou matku. Tehdy spáchal své nejhorší skutky, když unesl, zneužil a zavraždil čtyři chlapce. Motivem mu prý byla pomsta za příliš krutý původní trest. 

Soud mu pak v roce 1989 udělil čtyřnásobný trest smrti. Po pádu komunistického režimu ale nejvyšší soud absolutní trest změnil na 25 let, neboť Polsko rušilo trest smrti a doživotní trest tehdy v polském právu neexistoval. 

V úterý si Trynkiewicz trest odpyká a justice na poslední chvíli řeší, zda jej bude možné oddělit od společnosti. Zákon o izolaci podobných jedinců ohrožujících život, zdraví či svobody jiných občanů, prezident podepsal v půli prosince. Okresní soud v Rzeszowě však kvůli jeho opožděnému zveřejnění v úředním věstníku zahájil jednání o Trynkiewiczově izolaci až dnes. I kdyby během jediného dne rozhodl o jeho izolaci, bude muž na svobodě do chvíle, než uplyne lhůta pro odvolání. 

Trynkiewicz je nenapravitelný

Polská média nedávno zveřejnila čtvrtstoletí staré soudní výpovědi, v nichž se sám Trynkiewicz označil za nenapravitelného a prohlásil, že na svobodě nejspíše opět podlehne nutkání zabíjet malé chlapce. 

List Gazeta Wyborcza však dnes s odkazem na informace od soudních psychologů napsal, že Trynkiewicz je ochoten podrobit se takzvané chemické kastraci, která by měla minimalizovat jeho společenskou nebezpečnost. 

Trynkiewicz si vyžádal soudní ochranu

Policejní prezident Marek Dzialoszyński prohlásil, že policie bude mít aktivity propuštěného vraha pod kontrolou. Policisté jej prý mohou pravidelně legitimovat a prohledávat, bude rovněž muset hlásit jakoukoli změnu pobytu. 

Sám Trynkiewicz může navíc požádat o policejní ochranu, neboť podle médií se množí informace o možném veřejném lynči za jeho skutky. Jeho spoluvězni prý před časem prohlásili, že je škoda, že se jim Trynkiewicze nepovedlo oběsit během pobytu ve věznici. 

Tagy: Polsko pedofil Varšava

Zdroje: ČTK