V Pásmu Gazy začalo sedmihodinové příměří. Palestinci jednají o delším klidu zbraní

- Aktuality autor: Šárka Novotná

V pondělí v 9:00 SELČ začalo platit sedmihodinové humanitární příměří, které vyhlásil Izrael. Palestinská delegace mezitím v Egyptě jedná o delším klidu zbraní.

Izraelští vojáci

Izraelští vojáci,zdroj: Getty Images

Pondělní příměří má trvat do 16:00 SELČ a je už osmé, které Izrael navrhl. Ta předchozí až do konce dodržena nebyla a boje, v nichž jde o dlouhodobý konflikt mezi palestinským hnutím Hamas a Izraelem, byly rychle obnoveny. Za 27 dní mají na palestinské straně 1800 mrtvých, na izraelské 67. 

O trvalosti pondělního klidu zbraní rozhodne, zda ho dodrží Hamas. Toto radikální hnutí, které Pásmu vládne, se k příměří nezavázalo. Jeho spojenec Islámský džihád v boji pokračuje. Na Izrael bylo od pondělního rána vypáleno sedm minometných granátů a Izraelci při náletu podle médií zabili jednoho z velitelů džihádu. 

Izrael navíc předem ohlásil, že se klid zbraní nebude vztahovat na oblasti okolo města Rafáh v jižním cípu Pásma Gazy, kde izraelská armáda nadále operuje. 

Izraelské ministerstvo obrany v komuniké uvedlo, že zastavením palby chce usnadnit distribuci humanitární pomoci a umožnit uprchlým Palestincům návrat domů. 

Tagy: Izrael příměří Hnutí Hamas izraelsko-palestinský konflikt

Zdroje: ČTK