V Pákistánu zemřelo pět Talibanců útokem amerického bezpilotního letounu

- Aktuality autor: red

Pět bojovníků hnutí Taliban bylo dnes zabito při útoku amerického bezpilotního letounu na automobil povstalců v pákistánském kmenovém území Jižní Vazíristán. Informovala o tom pákistánská rozvědka s tím, že usmrcení povstalci byli napojeni na jednoho z nejmocnějších vůdců pákistánského Talibanu Maulvího Násira. Mezi oběťmi je minimálně jeden polní velitel.

Násirova frakce se zaměřuje na přeshraniční výpady do sousedního Afghánistánu, kde ohrožuje jednotky NATO, uvedla agentura Reuters.

Bezpilotní letoun vypálil celkem šest raket. Mezi mrtvými je i Násirův mladší bratr Hazrat Umar a bratranec Chán Muhammad, který byl údajně jeho zástupcem. Tři další lidé utrpěli zranění.

Spojené státy program útoků bezpilotních letounů vedený Ústřední zpravodajskou službou (CIA) nekomentují a o náletech oficiálně neinformují. Pákistánští činitelé útoky pravidelně kritizují jako narušování pákistánské suverenity, vláda je ale neveřejně podporuje a v minulosti umožnila těmto letounům startovat ze základen na pákistánském území. Pákistánské úřady odhadují, že při těchto náletech bylo za poslední tři roky zabito více než 1700 osob, převážně rebelů.

Krátce před náletem zahynuli při výbuchu bomby nastražené u silnice v Jižním Vazíristánu dva pákistánští vojáci jedoucí v armádním konvoji; další tři utrpěli zranění.

V Péšávaru na severozápadě země dnes explodovala bomba na rušném tržišti. Zraněno bylo 11 lidí, z nichž tři jsou ve vážném stavu. Nálož obsahující tři kilogramy výbušniny byla skryta v plechovce stolního oleje. K atentátu se nikdo nepřihlásil, v oblasti ale často útočí Taliban.

Tagy: letoun Pákistán Taliban

Zdroje: ČTK