V Pákistánu byli zabiti tři cizinci

- Aktuality autor: red

Šest lidí včetně nejméně tří cizinců dnes údajně zahynulo při výbuchu nálože v blízkosti dívčí školy v okrsku Dolní Dir v blízkosti údolí Svát v severozápadním Pákistánu. Oznámila to agentura AP s odvoláním na místní policii. Žádné další podrobnosti zatím nejsou k dispozici.

Místní televizní stanice tvrdí, že cizinci byli novináři, podle agentury Reuters šlo o humanitární pracovníky.
"Cestovali v autě s pákistánskými novináři, když vybuchla nálož. Střecha školy se zřítila a možná v ní zůstali uvězněni nějací lidé," řekl agentuře Reuters policejní důstojník z Dolního Diru Naikulláh Chán. Dalších nejméně 70 lidí bylo zraněno. "Pořád sem přinášejí další a další zraněné," potvrzuje Vakíl Muhammad, lékař z nemocnice v Diru.


Zatím není jasné, kdo nálož odpálil. Za podobnými útoky ale většinou stojí ozbrojenci hnutí Taliban, kteří pravidelně provádějí pumové útoky na tržiště, školy a vojenská i policejní stanoviště ve snaze destabilizovat proamerickou vládu. Jejich útoky jsou také reakcí na ofenzívu pákistánské armády v neklidné severozápadní oblasti země, která hraničí se sousedním Afghánistánem, i na nálety amerických bezpilotních letounů, které základny ozbrojenců ostřelují.


Poslední podobný nálet se uskutečnil v úterý na Severní Vazíristán a podle nové bilance při něm zahynulo nejméně 20 lidí. Pákistánské úřady uvedly, že se jednalo o nejmohutnější nálet, jaký zatím americké letouny na severozápad země podnikly. Zapojilo se do něj nejméně deset letadel, která odpálila přinejmenším 18 raket.


"Vesničané během noci vytáhli z trosek další těla. Zabito bylo nejméně 20 lidí, podle našich informací převážně islámských povstalců," řekl agentuře AFP vysoký vojenský činitel v Péšávaru, který si nepřál být jmenován. Tuto bilanci není možné potvrdit z nezávislých zdrojů.
Spojené státy zvýšily počet útoků bezpilotních letadel na kmenových územích v severozápadním Pákistánu od konce loňského roku, kdy sebevražedný atentátník zabil sedm členů americké tajné služby CIA na americké základně v provincii Chóst ve východním Afghánistánu.


USA považují likvidaci militantních enkláv v severozápadním Pákistánu za velmi důležitou pro stabilitu v Afghánistánu.
Útoky nepilotovaných letounů však často vyvolávají kritiku pákistánské vlády, která je označuje za narušení suverenity. A to přesto, že při nich byli zlikvidováni i někteří povstalečtí vůdcové Talibanu, který bojuje proti vládě. USA tvrdí, že raketové útoky jsou prováděny se souhlasem Islámábádu, který to však popírá.

Zdroje: ČTK