V Olomouci se metanolem otrávila žena, její stav je vážný

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Do olomoucké fakultní nemocnice dnes záchranáři přivezli sedmašedesátiletou ženu otrávenou metylalkoholem. Zdravotní stav důchodkyně je vážný. Řekl to dnes mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant. V Olomouckém kraji na otravu metylalkoholem zemřelo pět lidí.

Alkohol

Alkohol,zdroj: Mediafax

"Žena měla poruchy vědomí a v její krvi byla naměřena hladina metylalkoholu 1,17 promile. Její stav je vážný. Momentálně je v umělém spánku a je napojena na dýchací přístroj," uvedl Havrlant. Lékaři ženě aplikovali protijed fomepizol a zahájili dialýzu. "Dostává také léčebné dávky etanolu," dodal Havrlant. 

Olomoucký policejní mluvčí Josef Bednařík dnes řekl, že policisté po potvrzení této otravy zjišťují, jaký alkohol žena z Olomouce vypila a kde jej pořídila. 

Alkohol nekupovat

Od soboty v olomoucké fakultní nemocnici kvůli otravě metylalkoholem leží muž, který si jedovatý alkohol pořídil zřejmě v prodejně smíšeného zboží v Nedvědově ulici v Olomouci. Policisté vyzývají obyvatele, aby v žádném případě lihoviny z této prodejny nekonzumovali. 

První polovina případů otrav metylalkoholem v Olomouckém kraji pocházela ze září a všichni otrávení byli z Přerovska. Po odmlce přijaly nemocnice na konci října další tři pacienty. Šlo o dva osmačtyřicetileté muže z Prostějova, kteří alkohol popíjeli společně. Vyvázli bez trvalých následků. Poté přijala olomoucká fakultní nemocnice s otravou metanolem čtyřiapadesátiletého muže z Moravské Třebové, následně ho ale předala do péče psychiatrické léčebny ve Šternberku. 

Probíhá vyšetřování

Minulé pondělí zemřel při převozu v sanitce třiapadesátiletý muž z Olomouce. Do rukou záchranářů se dostal ve chvíli, kdy začal kolabovat v ordinaci praktické lékařky. Pitva potvrdila, že příčinou úmrtí byla otrava metanolem v kombinaci s kardiovaskulárním onemocněním. 

Kvůli metanolové kauze jsou v kraji obviněni tři lidé, hrozí jim až deset let vězení. Je mezi nimi pětačtyřicetiletý majitel oseckého motorestu, k němuž patří i ubytovna. Odtud pocházely dvě z pěti obětí metanolu v kraji. Policisté obvinili také ženu z Brodku u Přerova, která podle policie závadný alkohol prodávala. Stíhají i třiačtyřicetiletého muže z Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Tagy: alkohol Olomouc metanol

Zdroje: ČTK