V Oděse neutichají rozbroje vyvolané proruskými radikály

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Z ruskojazyčných regionů na jihu a východě Ukrajiny panuje dnes největší napětí v černomořské Oděse, kde dav proruských radikálů vyhrožuje úřadu místního gubernátora. Vůdce promoskevské organizace Lidová alternativa správě oblasti pohrozil, že pokud nepřijme požadavky vzbouřenců, budou s gubernátorem "hovořit jinak".

Nepokoje v Oděse

Nepokoje v Oděse,zdroj: telegraph.co.uk

Ruské agentuře ITAR-TASS šéf Lidové alternativy Anton Davidčenko řekl, že proruské síly ve městě žádají uspořádání referenda o federalizaci Ukrajiny a o vyhlášení ruštiny za státní jazyk. Ve městě koluje petice s výzvou ruské vládě, aby se stala garantem respektování práv ruské menšiny na Ukrajině. Petici údajně podepsalo 10.000 lidí.

Minulý víkend se dav proruských aktivistů pokusil své požadavky předat úřadu oděského gubernátora. Když byli demonstranti odmítnuti, vtrhli do budovy a přinutili úředníky k vyjednávání. Výsledkem byla dohoda, že požadavky demonstrantů vedení oblasti projedná na mimořádné schůzi ve čtvrtek. "Pokud poslanci naší žádost nevyslyší, svoláme na neděli další mítink, kde s nimi budeme mluvit jinak," pohrozil Davidčenko.

Svých pravomocí se dnes v Oděse ujímá nový gubernátor Volodymyr Nemyrovskyj, který je blízkým spojencem nově jmenovaného premiéra Arsenije Jaceňuka. Nemyrovského do funkce dosadil šéf parlamentu Oleksandr Turčynov, který dočasně vykonává pravomoci prezidenta. Turčynov během uplynulého týdne vyměnil dvanáct gubernátorů na východě a jihu země ve snaze konsolidovat centrální moc a posílit její vazby na ruskojazyčné provincie.

Tagy: Ukrajina nepokoje Oděsa proruští radikálové

Zdroje: ČTK