V Novém Bydžově zavinila průtrž mračen zřícení části domu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V Novém Bydžově na Hradecku se ve středu kvůli silnému dešti zřítila část činžovního domu. Nikdo nebyl zraněn. Voda z přívalového deště také zatopila sklep bydžovské nemocnice a sklepy řady dalších domů ve městě. Bouře způsobila škody i na Náchodsku a Trutnovsku.

Řekla to mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Žahourková. 

Část staršího činžovního domu se zřítila v ulici ČSA. Do dvorního traktu se zhroutilo také vnitřní schodiště. Hasiči z přízemí poničeného domu oknem evakuovali pomocí žebříku jednoho muže a psa. 

Statik po prohlídce zakázal vstup do domu, který je v soukromém vlastnictví. "Dá se očekávat, že bude nařízeno odstranění stavby," řekl starosta Pavel Louda (ODS). Dodal, že dům byl ve špatném stavu delší dobu. V domě bydlel příbuzný majitelů. O zajištění náhradního ubytování nikdo radnici nepožádal. 

Finále přeboru: Během chvíle bylo na hřišti půl metru vody

Třípodlažní dům, v jehož přízemí je provozovna pohřebního ústavu, stojí na jedné z hlavních ulic města, která vede z Masarykova náměstí směrem na Prahu. Provoz na ulici událost neomezila. 

Přívalový déšť na městském majetku poničil zeleň a vytopil některé sklepy. Proudy vody také v krátké chvíli zatopily až do výšky půl metru fotbalové hřiště, kde se chystalo finále krajského poháru mezi Převýšovem a Jaroměří. "Zápas se bude muset odehrát za týden," řekl starosta. 

V Adršpachu spadl strom přímo na auta

V celém hradeckém kraji hasiči kvůli bouřce a silnému dešti vyjížděli k téměř 30 událostem. Nejvíce práce měli právě v Novém Bydžově, kde čerpali vodu ze sklepů, kotelen a garáží například v ulicích Petra Bezruče, Dr. J. Ezopa, V Aleji, Mikoláše Alše nebo na Husově třídě. 

V Adršpachu na Náchodsku vzrostlá lípa nevydržela nápor větru a spadla na dvě zaparkovaná vozidla Škoda Fabia a Daewoo Lanos.

V Hradci Králové v ulici Bratří Štefanů vzrostlý strom spadl na garáž. Na několika místech ve městě hasiči odstraňovali popadané větve a spadlé stromy. V Úpici na Trutnovsku hasiči zajišťovali část plechové střechy, kterou poškodil silný vítr. Poryv větru také zničil komín, který museli hasiči rozebrat.

Tagy: déšť boure počasí zřícení Bydžov

Zdroje: ČTK