V Nepálu pohřešují po závalu lavinou 63 Čechů

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 17. 10. 2014 19:31) - Aktuality autor: Lukáš Vincourek

V nepálských Himalájích, kde si sněhové bouře a laviny vyžádaly nejméně 29 obětí, se zatím nepodařilo kontaktovat zhruba 63 Čechů. Také slovenské ambasádě se zatím nepovedlo spojit se zhruba 30 slovenskými turisty. Podle prozatím potvrzených informací nejméně dva Slováci zával nepřežili.

V Nepálu pohřešují po závalu lavinou 30 Čechů

V Nepálu pohřešují po závalu lavinou 30 Čechů,zdroj: Profimedia.cz

Podle českého velvyslance v indickém Dillí Miloslava Staška se aktuálně v Nepálu pohybuje kolem 150 Čechů, zhruba 40 je v pořádku. Dalších 63 se snaží ambasáda kontaktovat, dosud se to však nepodařilo. V některých oblastech totiž nemají turisté signál. "Zatím nemáme hlášenu žádnou oběť z českých turistů," sdělil české televizi Stašek.

Podle Českého rozhlasu se někteří Češi pohybují právě v okolí Annapurny, tedy v oblasti neštěstí. Záchrannými týmy však zatím nebyli nalezeni.

Neštěstí se stalo na oblíbené trekingové trase ve středním Nepálu. Nepálské úřady zatím evidují 29 obětí. Celkem pak pohřešují více než 350 osob.

Pro sedm Čechů přiletí zítra vrtulníky

Další Skupina sedmi Čechů pod vedením majitele CK Livingstone Rudolfa Švaříčka uvízla v Himálaji vinou velkého množství sněhu ve výšce 4300 metrů. Nejsou zranění, ale dva jsou vyčerpaní. Dvě helikoptéry, které je mají přepravit do nemocnice v nepálské metropoli Káthmándú, pro ně poletí kvůli nepřízni počasí zřejmě až v sobotu ráno. 

Skupina nebyla přímo zavalena lavinou, ale kvůli velkému množství sněhu nemůže pokračovat v cestě. Všichni její členové jsou v pořádku.


Tagy: Česko Nepál laviny přírodní úkazy a katastrofy nehody a úrazy horolezectví a alpinismus

Zdroje: ČTK,Vlastní