V Nepálu pohřešují dva české horolezce ze čtyřčlenné výpravy

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

V Nepálu se pohřešují dva členové české čtyřčlenné výpravy horolezců. Na základě informace tamní trekingové agentury to ČTK sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Podle serveru iDnes.cz by mělo jít o Jakuba Vaňka z Plzně a Petra Macholda z Teplic, kteří společně s dalšími dvěma kolegy lezli na sedmitisícovou horu Baruntse. 

Machold s Vaňkem se chtěli pokusit o prvovýstup západní stěnou hory, jejíž vrchol leží v nadmořské výšce 7162 metrů. Ve druhém výškovém táboře je uvěznila vánice, kvůli níž pro ně nemohl přiletět ani vrtulník, uvedl iDnes.cz. 

Později záchranáři našli jen jejich roztrhaný stan, osud horolezců je neznámý. "Od místní trekingové agentury máme informaci, že v Káthmándú pobývali nebo pobývají čtyř horolezci, z nichž jsou dva pohřešovaní. Nepálské úřady nám zatím žádnou oficiální informaci nepodaly. Nadále to prověřuje naše ambasáda v Dillí," řekla Grohová. 

Další členové expedice, plzeňský Jan Svoboda a teplický Jiří Zmítko, šli na vrchol tradiční cestou a vrátili se do základního tábora. O osudu skupiny nemá žádné zprávy ani Věra Chvátalová z TJ Lokomotiva Teplice, jejímiž členy jsou Machold a Zmítko. "Tuto akci plánovali naprosto individuálně, tělovýchovná jednota s tím nemá nic společného," řekla ČTK. 

Tagy: horolezci Nepál

Zdroje: ČTK