V nemocnicích se ode dneška neplatí 100 korun za den

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Pacienti neplatí ode dneška nic za den v nemocnici, psychiatrické léčebně, lázních či léčebně dlouhodobě nemocných. Ústavní soud stokorunový denní poplatek zrušil. Zůstávají třicetikorunové poplatky u lékaře a v lékárně a dál se také platí 90 korun na pohotovosti. Vznikající koalice má v plánu zrušit poplatek u lékaře a v lékárně, zachovat chce jen poplatek na pohotovosti. 

Regulační poplatky ve zdravotnictví byly zavedeny v lednu 2008, ročně za ně pacienti dali přes pět miliard korun a zhruba stejná částka se ušetřila tím, že lidé nechodili k lékaři zbytečně. Ušetřené peníze použily zdravotní pojišťovny na drahou péči v centrech. 

Vláda v demisi neuspěla s návrhem, aby se zrušené poplatky v nemocnici obnovily, a to ve výši 60 korun za den a s osvobozením dětí do 18 let věku. Mluvilo se i o limitu plateb 30 dní v roce, to se ale do výsledného návrhu nedostalo. 

Pokud se zachovají jen poplatky na pohotovost, dostane zdravotnictví ročně místo 5,53 miliardy korun jen 180 milionů Kč. Pokud poplatky budou zrušeny, žádají zdravotníci ke stejnému datu zvýšení odvodů státu a novelu úhradové vyhlášky. 

Tagy: nemocnice poplatky

Zdroje: ČTK