V Německu zatkli dvojího agenta. Měl pracovat pro Němce i Američany

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Největší skandál kolem německo-amerického agenta v poválečných dějinách Německa. To by, v případě potvrzení podezření, znamenalo čtvrteční zatčení jednatřicetiletého dvojího agenta, který měl pracovat pro německé zpravodajce i americkou tajnou službu NSA. 

Süddeutsche Zeitung a stanice NDR a WDR od vládních zdrojů zjistily, že agent zpravodajské služby BND se sám přiznal, že na objednávku Spojených států prováděl špionážní činnost ve vyšetřovacím výboru Spolkového sněmu k aktivitám americké tajné služby NSA v Německu. 

Agent BND byl údajně několikrát dotazován americkou tajnou službou a nejméně jednou Spojeným státům předal informace o činnosti německého vyšetřovacího výboru. 

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert dnes případ označil za "velmi závažný". Potvrdil, že kancléřka Merkelová byla ve čtvrtek o podezření informována. Mluvčí Národní bezpečnostní rady Caitlin Haydenová agentuře DPA odmítla případ komentovat.

Podle informací deníku Bild agent středně významného postavení zcizil a uložil na USB flash paměť dohromady 218 tajných dokumentů BND. Flash disk a také počítač podezřelého vyšetřovatelé zabavili při domovní prohlídce. 

Na třech setkáních s americkými zpravodajci v Rakousku dvojí agent podle Bildu dostal za předané dokumenty zaplaceno dohromady 25 tisíc eur. Další schůzka byla domluvena na 9. července do Prahy. Mezi dokumenty, které prodal, byly údajně nejméně tři, které souvisely s činností vyšetřovacího výboru k NSA. Pokyny prý dostával přímo z velvyslanectví USA v Berlíně. 

"Muž neměl přímý kontakt s vyšetřovacím výborem. Nebyl to vysoce postavený agent," řekl agentuře Reuters nejmenovaný politik a člen parlamentní kontrolní komise, která dohlíží na činnost německých zpravodajských služeb. Podezřelý podle tohoto zdroje nabídl své služby Spojeným státům dobrovolně. 

Podle německých médií se spekulovalo také o tom, zda podezřelý nepracoval pro ruskou tajnou službu. Úřady nevylučují, že uvedl lživé údaje, když hovořil o spolupráci s USA. 

Amerického velvyslance v Německu Johna Emersona si dnes předvolalo k vysvětlení německé ministerstvo zahraničí. Státní tajemník Stephan Steinlein jej při odpoledním rozhovoru požádal, aby přispěl k "urychlenému vysvětlení", uvedlo ministerstvo. 

"Pokud se ty zprávy potvrdí, pak nemůže stačit jen reakce právního charakteru, musí přijít reakce politická," řekla členka německého vyšetřovacího výboru Martina Rennerová z opoziční strany Levice. 

Vyšetřovací výbor Spolkového sněmu byl letos ustaven poté, co bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden loni tisku vyzradil informace o rozsahu sledování komunikace americkými tajnými službami, což se prý nevyhnulo ani mobilu samotné Merkelové.

Před vyšetřovacím výborem Spolkového sněmu ve čtvrtek vypovídali dva bývalí pracovníci NSA Thomas Drake a William Binney. Ten řekl, že NSA zahájila svůj program masového sledování elektronické komunikace už několik týdnů po teroristických útocích z 11. září 2001 a od té doby se snaží získat co nejvíce informací o každém jednotlivci na světě. 

 

 

Tagy: Německo agent špionáž

Zdroje: ČTK