V neděli přijede do Prahy klikující autobus z Londýna, podpořit olympioniky

- Aktuality autor: red

V neděli se na Staroměstském náměstí v Praze představí klikující autobus výtvarníka Davida Černého. Akce s názvem Deset kliků za deset medailí bude součástí maratonu Mattoni Grand Prix. Výjimku pro povolení vjezdu červeného double deckeru vystavila radnice Prahy 1.

"Praha 1 nebude bránit, aby byl autobus na náměstí vystaven, nebude bránit povolení vjezdu. Autobus bude navezen v pátek a odvezen v neděli," řekla dnes mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Firma Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše, který autobus od výtvarníka odkoupil, chystá v neděli na náměstí setkání sportovních fanoušků s olympioniky. Od 15:00 chce také zorganizovat happening, kdy veřejnost bude na počest výsledků olympioniků a získaných deseti medailí dělat deset kliků společně se slavnostně odhaleným klikujícím autobusem. Dnes o tom informovala Soňa Křítková, ředitelka strategické komunikace Agrofertu.

Součástí akce bude i přivítání českých paralympioniků a oslava jejich londýnských úspěchů a také předání výtěžku dražby holínek oštěpařky Barbory Špotákové. V doprovodném programu vystoupí kapely Marcel Band a Mandrage.

Výtvarník Černý ale považuje vystavení autobusu na Staroměstském náměstí za dehonestující pro všechny účastníky projektu. "Staroměstské náměstí je dnes bohužel místo pro lidové taškařice, ruské turisty a oslavování hokejistů," řekl nedávno výtvarník.

Podle Babiše má ale veřejnost právo autobus vidět. "Sám David Černý říká, že jeho červená bestie je stejně směšná jako sport. Tak ty směšné věci dejme ještě jednou dohromady, abychom mohli vzdát hold českým olympionikům a paralympionikům. Jde pouze o jedno odpoledne, v pondělí už autobus zamíří na dětské hřiště na Chodov," sdělil dnes Babiš.

Původně stál autobus po dobu olympijských her před Českým domem v londýnském Islingtonu. Babiš za něj údajně zaplatil devět milionů korun a chce jej umístit před sídlo Agrofertu.

Tagy: umělec

Zdroje: ČTK