V Moravskoslezském kraji silně prší, opět stoupají hladiny

- Aktuality autor: red

V Moravskoslezském kraji opět vinou vytrvalého deště stoupají hladiny řek. Na několika místech platí první či druhý stupeň povodňové aktivity.

Srážky se mají nad regionem udržet až do úterý. Jejich vinou může místy hladina toků dosáhnout až třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení. "Potom by voda mohla lokálně ohrozit zástavbu," řekl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

Dnes okolo 10:30 byl vyhlášen druhý stupeň - stav pohotovosti - na Odře v Bartošovicích na Novojičínsku. "První stupeň, stav bdělosti, platí na sedmi místech," doplnil Vlček. Této úrovně dosáhla Opava v Děhylově, v Oticích Hvozdnice, Petrůvka v Petrovicích u Karviné, Lučina v Bludovicích, Stonávka v Hradišti a Odra v Koblově a Bohumíně.

Podle Vlka ale předpověď počasí není příznivá a situace na řekách se může výrazně zhoršit. "Pršet má až do úterý. Na některých místech se dají v souhrnu očekávat srážky až 100 milimetrů," vysvětlil. Nejvydatnější mají být deště na Jablunkovsku a Těšínsku.

"Na řece Olši mezi Jablunkovem a Bohumínem může hladina řeky stoupnout až na úroveň třetího stupně. Může být ohrožena i zástavba, voda může zatopit sklepy," uvedl mluvčí s tím, že na některých tocích v Beskydech může být podle výpočtů vodohospodářů vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. "Vždy ale půjde o lokální problémy. Dramatické a rozsáhlé povodně nečekáme," zakončil.

Tagy: déšť počasí hladina reky

Zdroje: ČTK