V Moravskoslezském kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

V Moravskoslezském kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky. Imisní limit pro polétavý prach PM10, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový, je překročen téměř na všech měřicích stanicích. Nejhorší situace byla dnes v 06:00 v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde průměrná čtyřiadvacetihodinová koncentrace dosáhla 155 mikrogramů na metr krychlový, tedy více než trojnásobku limitu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Třinecké železárny

Třinecké železárny,zdroj: wikipedia

Jediná ze 14 měřicích stanic v kraji, kde naměřené hodnoty zůstaly pod limitem, je v Třinci-Kanadě. Průměrná denní koncentrace tam ráno vykázala hodnotu 42 mikrogramů na metr krychlový. 

Krátkodobé koncentrace všech ostatních měřených škodlivin jsou pod limitem. Meteorologové neočekávají, že by se imisní situace během dneška výrazněji změnila. "Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále s velkou pravděpodobností pohybovat v Moravskoslezském kraji většinou nad hodnotou stanoveného imisního limitu (50 mikrogramů na metr krychlový), místy i výrazněji," uvedl ČHMÚ. 

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi i Evropě. Špatné rozptylové podmínky jsou v regionu na podzim a hlavně v zimě. Za znečištění ovzduší může místní průmysl, ale také doprava a kotle v rodinných domech, nezanedbatelný vliv mají podle odborníků i škodliviny přicházející ze sousedního Polska. 

Tagy: Moravskoslezský kraj znečištěné ovzduší

Zdroje: ČTK