V Mexiku byl zadržen jeden z drogových bossů kartelu Zetas

- Aktuality autor: Jan Pastor

Mexická armáda zajala vysokého představitele drogového kartelu Zetas, který byl údajně osobně zodpovědný za srpnovou vraždu 52 lidí ve městě Monterrey. Podle agentury AP členové kartelu bezprostředně po zatčení napadli vojenskou hlídku a pokusili se vězně osvobodit a rozpoutali několikahodinovou přestřelku, nakonec ale byli odraženi.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Zadržený sedmatřicetiletý Carlos Castillo je podle armády třetím nejvýše postaveným členem kartelu Zetas. Na jeho význam pro drogový gang ukazuje i pokus o jeho osvobození, protože k podobným akcím přistupují kartely jen velmi zřídka.

Castillo údajně nařídil srpnový žhářský útok na kasino ve státu Monterrey. K útoku se rozhodl, protože majitel kasina odmítal kartelu platit výpalné. V plamenech zahynulo 52 lidí.

Za pět let zemřelo více než 44 tisíc lidí

Mexické drogové kartely vedou válku mezi sebou o co nejlukrativnější stezky pro pašování drog z Jižní Ameriky do Spojených států, kde je jejich hlavní odbytiště. Zároveň bojují i proti mexickým bezpečnostním silám.

Prezident Felipe Calderón po nástupu do úřadu v roce 2006 vyhlásil drogovým gangům válku a nechal v zemi rozmístit 50 tisíc vojáků jako posily pro policii. Situace se ale od té doby spíš zhoršila. Za pět let zemřelo v zemi při střetech gangů mezi sebou nebo s policií více než 44 tisíc lidí. Jen za prvních devět měsíců letošního roku bylo podle mexického deníku Reforma zabito přes 10 tisíc osob.

Tagy: Mexiko

Zdroje: ČTK