V Londýně bylo zahájeno vyšetřování skandálu s odposlechy

- Aktuality autor: red

Sedmičlenný tým v čele se soudcem Brianem Levesonem dnes v Londýně oficiálně zahájil předsedou vlády slíbené nezávislé vyšetřování skandálu s odposlechy, který v minulých týdnech otřásl britskou mediální a politickou sférou.

Výsledky, k nimž dojde, a doporučení, která z nich vyvodí, má zveřejnit do roka. Leveson oznámil, že má pravomoc předvolávat svědky a že s tím začne v září. Jeho tým se podle něj bude nejprve zabývat právy sdělovacích prostředků v kombinaci s ochranou soukromí a případnou potřebou zavést tužší regulaci práce médií.

Protagonisty skandálu, který vyšetřuje i policie, byly britské bulvární listy The Sun a zvlášť News of the World. Vyšlo najevo, že v zájmu zvýšení své přitažlivosti pro čtenáře dávaly odposlouchávat celebrity a další lidi včetně pozůstalých po obětech terorismu a závažné kriminální činnosti a rodin padlých vojáků. Novináři navíc upláceli policisty za tipy na zprávy.

Předseda vlády měl s Murdochem dobré vztahy

Oba listy patřily mediálnímu magnátovi Rupertu Murdochovi. Ten pod tlakem vydávání News of the World zastavil. Několik jeho vysoce postavených podřízených musilo odejít a některé z nich zadržela a vyslýchala policie. Murdoch při slyšení v britském parlamentu tvrdil, že o nekalých praktikách svých listů nevěděl.

Skandál se nepříjemně dotkl i předsedy vlády Davida Camerona, protože ten měl s Murdochem a některými přímými podílníky na aféře velmi dobré vztahy.

Zdroje: ČTK