V lednu byl nejpopulárnějším politikem Babiš

- Aktuality autor: Jakub Konečný

V lednu byl nejpopulárnějším politikem ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Za ním se na žebříčku oblíbenosti umístili ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), šéf Úsvitu Tomio Okamura a premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který se uskutečnil ještě před jmenováním vlády.

Andrej Babiš s rodinou

Andrej Babiš s rodinou,zdroj: Blesk.cz

Pátou a šestou příčku obsadili dva členové ANO - ministr obrany Martin Stropnický a ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová.

Každému z šestice nejpopulárnějších politických osobností vyjádřila sympatie více než polovina dotázaných. Na Babiše má "velmi příznivý" nebo "spíše příznivý" názor 59 procent oslovených. Dienstbiera a Okamuru shodně podpořilo 58 procent respondentů, na šéfa Úsvitu se však dívá "zcela nepříznivě" více lidí než na Dienstbiera - celkem 14 procent.

Babiš, Okamura a Sobotka si oproti předcházejícímu říjnovému průzkumu výrazně polepšili. O sedm procentních bodů se od loňského května zlepšila také nová místopředsedkyně sociálních demokratů Alena Gajdůšková. Dienstbierovo hodnocení je dlouhodobě stabilní.

Výsledky výzkumu rovněž ukazují mírný nárůst příznivých názorů u předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, někdejšího místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila a u šéfa lidovců Pavla Bělobrádka. O tři procentní body naopak poklesla obliba bývalého pověřeného předsedy občanských demokratů Martina Kuby. Ostatní politici, které STEM sleduje, v lednu výrazně nezískali ani neztratili na oblibě.

Průzkum se konal ve dnech 11. až 18. ledna, zúčastnilo se jej 1023 respondentů starších 18 let.

Tagy: popularita veřejný průzkum

Zdroje: ČTK