V lánské oboře prý někdo otrávil zvěř, uhynulo deset jelenů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Deset uhynulých jelenů objevili na počátku září lesníci v oboře u Lán na Kladensku. Domnívají se, že vysokou zvěř někdo úmyslně otrávil. Trestní oznámení na neznámého pachatele podali teprve nyní.

Ředitel Lesní správy Lány Jiří Janda řekl, že úhynem jelenů vznikla na mase a trofejích škoda přes 600 tisíc korun. 

Podle Jandy lesníci podali trestní oznámení až nyní, jelikož chtěli mít jistotu, že jeleni byli skutečně otráveni. "Zvířata byla u vody, což je vždy znakem otravy. Nějaký čas trvalo, než výzkumný veterinární ústav mohl jednoznačně říct, že se jednalo o otravu jedem. Výzkumy ovšem pokračují dál," řekl Janda.

Uhynulo devět siků a jeden jelen evropský

Dodal také, že první tři uhynulé kusy objevili přímo u vodního zdroje. Celkem podle něj zemřelo devět jelenů siků a jeden jelen evropský. 

Mluvčí rakovnické policie René Černý uvedl, že policisté případ prošetřují pro podezření z trestného činu poškozování cizí věci. Po dalších rozborech veterinárního ústavu ovšem podle něj ještě může být trestný čin překvalifikován.

"Bude především záležet na rozborech, aby skutečně bylo prokázáno, jestli se jednalo o intoxikaci jedy nebo o nákazu mezi zvířaty," vysvětlil Černý.

Tagy: otrava jed

Zdroje: ČTK