V Kyjevě zastřelili kontroverzního proruského novináře

- Aktuality autor: pal

V Kyjevě byl ve čtvrtek zavražděn známý proruský novinář Oles Buzyna, bývalý šéfredaktor listu Segodňa, který vlastní Rinat Achmetov. Tento týden jde už o druhou vraždu v ulicích ukrajinské metropole. Ve středu byl v Kyjevě zavražděn proruský politik Oleh Kalašnikov. Oba muži jsou zároveň spojeni s hnutím Antimajdan. 

Matka Olesa Buzyna na místě tragédie

Matka Olesa Buzyna na místě tragédie,zdroj: Profimedia.cz

Pětačtyřicetiletý Buzyna byl zastřelen přímo před svým domem. Sousedi prý slyšeli čtyři výstřely. Buzyna působil v několika ukrajinských médiích, než se letos v lednu stal šéfredaktorem ruskojazyčného deníku Segodňa, který ale běží na ukrajinské doméně. V první polovině března ale oznámil, že na funkci rezignuje. Zdůvodnil to nesouhlasem s cenzurou ze strany majitele.

Buzyna byl také autorem kontroverzních knih, ve kterých mimo jiné odmítal prozápadní orientaci Ukrajiny a zasazoval se o sblížení s Ruskem.  

Poradce ministra vnitra Anton Heraščenko vyslovil podezření, že novinář byl odstraněn jako možný svědek zákulisních sporů v hnutí Antimajdan. "Právě na Dehtarivské ulici u domu č.p. 58 z tmavošedého vozu Ford Focus byl zastřelen smutně proslulý novinář Oles Buzyna. Poznávací značky auta byly lotyšské, anebo běloruské. Určitě nebyly ukrajinské... Zdá se, že pokračuje likvidace svědků Antimajdanu," řekl Heraščenko.

O den dříve zabili v Kyjevě Oleha Kalašnikova, bývaléhob poslanec za Stranu regionů, které předsedal exprezident Viktor Janukovyč sesazený loňskou revolucí.  

Tagy: Ukrajina ukrajinská krize rusko-ukrajinská krize Majdan ukrajinská politika média a internet

Zdroje: ČTK