V Kyjevě vyšly nové zákony. Demonstranti nadále bojují s policií i zápalnými lahvemi

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Devět nových zákonů, které v ukrajinském parlamentu minulý čtvrtek prosadila provládní většina, dnes vyšlo v úředním věstníku. Oznámila to agentura ITAR-TASS s tím, že nové právní normy by tak od středy měly nabýt účinnosti. Odpor opozice budí zejména zákon zpřísňující tresty za účast v masových akcích či normy usnadňující zbavování imunity poslanců i trestní stíhání v nepřítomnosti. 

Demonstrace v Kyjevě

Demonstrace v Kyjevě,zdroj: Profimedia.cz

Potyčky mezi ukrajinskými policisty a protivládními demonstranty v centru Kyjeva pokračovaly i v noci na dnešek. Nad ránem se podle agentury Interfax podařilo těžkooděncům ze speciální jednotky Berkut po několika pokusech rozebrat jednu z barikád a také zničit katapult, kterým se demonstranti pokoušeli ostřelovat policejní kordóny na přístupech k sídlu vlády a parlamentu. 

Ještě v noci jeden z opozičních předáků Vitalij Kličko varoval, že Berkut se dnes či ve středu pokusí demonstranty rozprášit. 

S policisty se v noci potýkala asi tisícovka demonstrantů, mnozí však pouze přihlíželi. Nadále podle Interfaxu pokračuje měření sil mezi oběma stranami, kdy na kameny a zápalné lahve demonstrantů odpovídají policisté slzným plynem a ohlušujícími granáty. 

Ukrajinské úřady podle ITAR-TASS zatkly více než tři desítky demonstrantů a devět z nich začaly stíhat za "masové nepokoje". 

Protesty v Kyjevě vypukly před dvěma měsíci poté, co prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii a místo toho posílil vazby s Moskvou. V neděli se situace vyhrotila poté, co protesty proti schválení nových zákonů, které zpřísňují tresty demonstrantům, přerostly v potyčky radikálů s policií. Obě strany přitom ohlásily desítky zraněných. 

Opoziční předáci vybízejí prezidenta Janukovyče k přímému dialogu o východisku z politické krize, za které považují předčasné volby. Janukovyč a jeho lidé naopak vyzývají k ukončení nepokojů. "Se státem nelze jednat jazykem ultimát, kamenů a Molotovových koktejlů," vzkázal generální prokurátor Viktor Pšonka. 

Tagy: protesty zákon Kyjev

Zdroje: ČTK