V korupční aféře figurují šéfové Českých drah Žaluda a ČEZ Beneš

- Aktuality autor: Michal Polák

V korupční aféře, která stála za pádem vlády, údajně figurují generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš a šéf Českých drah Petr Žaluda. Se spolupracovnicí bývalého premiéra Janou Nagyovou telefonicky hovořili o možných postech pro rebelující poslance. Vyplývá to z obvinění Nagyové a dalších čtyř politiků, které na webu zveřejnil deník E15. Podle Českých drah Žaluda nijak nepochybil. 

Žaluda a Beneš

Žaluda a Beneš,zdroj: isifa/Lidové noviny/ZATORSKY,CHLAD

Generální ředitel ČEZ s Nagyovou podle policejního dokumentu jednal loni v září. "Předseda představenstva obchodní firmy ČEZ, a.s. Ing. Daniel Beneš uvádí, že ho napadlo, aby (předseda vlády RNDr. Petr Nečas) přijal jejich požadavky - pro toho funkce v NKÚ, pro toho VZP," píše se v poznámkách k odposlechu telefonického hovoru Beneše a Nagyové. 

V šestnáctistránkovém dokumentu se rovněž vyskytuje jméno šéfa drah Žaludy, který údajně působil na členy dozorčí rady ČD, aby do funkce člena představenstva zvolili Romana Bočka. O jeho zvolení se podle zveřejněného obvinění zasazovala právě Nagyová. 

Diskuze nad kandidáty je běžná věc

"Je zcela běžné, že se o kandidátech na pozice v orgánech společnosti diskutuje. Rozhodovací pravomoc má samozřejmě dozorčí rada ČD, která jako nadřízený orgán členy představenstva volí," řekl mluvčí dopravce Radek Joklík s tím, že o složení dozorčí rady pak rozhoduje řídící výbor. Ten je složený z náměstků a dalších vysokých úředníků ministerstev dopravy, financí, průmyslu a obchodu, obrany a ministerstva pro místní rozvoj. 

V kauze, která předznamenala současnou politickou krizi, se podle kriminalistů bývalí poslanci Petr Tluchoř, Ladislav Fuksa a Marek Šnajdr vzdali mandátů za nabídku výhod - členství v orgánech státních firem, což vyšetřovatelé hodnotí jako korupční jednání. Politici dostali nabídku členství v managementu Českých drah a firem Čepro a Český Aeroholding.

Tagy: kauza Nagyová korupční aféra

Zdroje: ČTK