V KLDR byl zadržen americký veterán (85) korejské války

- Aktuality autor: Danica Klein

V Severní Koreji je údajně od minulého měsíce zadržován 85letý americký veterán korejské války, který KLDR navštívil jako turista. Syn Američana Merrilla Newmana uvedl, že jeho otec byl 26. října bez udání důvodů donucen vystoupit z letadla, kterým měl ze Severní Koreje odletět.

Merrill Newman

Merrill Newman,zdroj: abcnews.go.com

Newman cestoval se svým kolegou z kalifornského města Palo Alto, jemuž severokorejské úřady v návratu domů nebránily.

"Muselo dojít ke strašlivému nedorozumění. Doufám, že Severokorejci mu dovolí vrátit se co nejdříve ke své rodině," prohlásil Newmanův spolucestující Bob Hamrdla. Syn zadrženého Jeffrey Newman řekl, že den před zadržením se otce severokorejští činitelé vyptávali na jeho armádní službu.

Newmanův syn promluvil veřejně o otcově zadržení pár hodin poté, co japonská tisková agentura Kjódó s odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj napsala, že v KLDR byl zřejmě zatčen starší Američan, který byl v říjnu v zemi s platným vízem jako turista.

Zadržení Merrilla Newmana přichází zhruba rok poté, co Pchjongjang zatkl 44letého Američana korejského původu jménem Kenneth Bae, který byl následně odsouzen k 15 letům nucených prací za "podněcování k převratu".

Zvláštní vyslanec USA pro severokorejské záležitosti Glyn Davies dnes sdělil novinářům v Pekingu, že vyzval KLDR, aby "vyřešila otázky" Američanů zadržovaných v Severní Koreji, včetně Baeho a Newmana.

Podle domova pro seniory v Palo Altu, kde Newman žil od roku 2011 se svou manželkou, sloužil zadržený Američan tři roky jako člen pěchoty v korejské válce v letech 1950-53. Jeho syn uvedl, že navštívit KLDR bylo jeho životním snem a že se na původně zamýšlený desetidenní pobyt pečlivě připravoval a absolvoval i lekce korejštiny.

Spojené státy nemají diplomatické styky s KLDR a rodina se snaží zajistit osvobození Merrilla Newmana prostřednictvím představitelů amerického ministerstva zahraničí a švédského velvyslanectví.

Tagy: zadržení KLDR veterán korejské války

Zdroje: ČTK