V kauze metanol je obžalováno prvních 15 viníků

- Aktuality autor: Jakub Konečný

AKTUALIZOVÁNO. V případu metanolových otrav padnou první obžaloby. Státní zástupce je podá na zhruba 15 lidí, kteří podle policie figurovali na středním a nižším stupni sítě výrobců a prodejců otráveného alkoholu. Novinářům to dnes řekl dozorující státní zástupce Roman Kafka. 

Metanol.

Metanol.,zdroj: Archiv

"Často jsme v kontaktu s poškozenými a s pozůstalými po zemřelých. Vůči nim, tak i vůči obviněným na nižší stupni sítě by bylo nefér, kdyby se čekalo na podání hlavní obžaloby," řekl Kafka. Ta bude podána na hlavní organizátory obchodů s otráveným alkoholem a další lidi, kteří už byli obviněni z obecného ohrožení a kteří by pak měli stanout před soudem společně. 

Policie a státní zástupce se už také dohodli na termínu, do kterého budou do společné obžaloby přijímat další poškozené. Tím je poslední den letošního roku. Další případy se pak už budou řešit samostatně. "Věříme ale, že po Novém roce už další poškození přibývat nebudou," řekl Kafka.

Zkušenosti ze zahraničí pomáhají

Tento termín určili po zkušenostech ze zahraničí. Chtějí tak zabránit tomu, aby se trestní řízení protahovalo a s ním i vazební stíhání některých podezřelých. "Není možné, aby trestní řízení běželo ještě mnoho let a rozšiřovalo se o další poškozené, kteří se ještě mohou objevovat. Proto jsme chtě nechtě museli stanovit termín, po kterém bude společné řízení uzavřeno. Ten termín jsme po dlouhé debatě na úrovni státního zastupitelství a policie stanovili k 31. prosinci tohoto roku," vysvětlil. 

Metanolová aféra vypukla v Česku na začátku září. Vyžádala si 38 mrtvých a další desítky lidí, kteří měli po vypití otráveného alkoholu zdravotní problémy. Policie navíc čeká na vyjádření znalců v případě muže, který zemřel před nedávnem na Hodonínsku. Našli jej mrtvého doma, kde policie objevila mnoho destilátů. Pitva ukázala, že muž měl v krvi metanol, ale zda byl skutečnou příčinou úmrtí, ještě musejí znalci potvrdit. 

Policisté v této souvislosti obvinili sedm desítek lidí. Pět z nich bylo obviněno z úmyslného obecného ohrožení a mohou dostat u soudu až doživotí. Řada dalších je obviněna z úmyslného ohrožování závadnými potravinami.

Tagy: alkoholismus metanol metylalkohol Kauza metanol

Zdroje: ČTK