V Karlovarském kraji skončila levicová koalice s Doktory

- Aktuality autor: red

Z karlovarské krajské koalice odchází hnutí Doktoři za uzdravení společnosti (Doktoři). Koalici tak budou nadále tvořit jenom ČSSD a KSČM, které mají většinu 24 ze 45 křesel.

Všichni čtyři zastupitelé Doktorů po neúspěšném smírčím jednání odcházejí do opozice, ve vedení kraje ztratí místa dvou radních. 

Doktoři podmiňovali setrvání v koalici šesti body. Chtěli například odvolat ředitele krajského úřadu Romana Rokůska, jmenovat na místo vedoucího odboru zdravotnictví osobou jimi nominovanou, rozšířit kompetence radní Bereniky Podzemské (Doktoři) a změnit organizaci výběrových řízení.

Před jednáním Doktoři uvedli, že z požadavků nesleví. "Řada požadavků přednesená zástupci doktorů byla nepřijatelná nebo dokonce v rozporu se zákonem," uvedl hejtman Josef Novotný (ČSSD). 

Doktoři šli na jednání s tím, že připomenou koaličním partnerům, co slíbili před rokem, uvedl zástupce Doktorů Dalibor Stach. "Sociální demokracie nedokáže plnit své sliby a umí si najít spoustu důvodů, proč to dělá. Proto jsme se ke konci listopadu dohodli na konci koaliční spolupráce. Teď naše rozhodnutí ještě vypracujeme písemně," uvedl Stach. 

Za nezákonný považuje Novotný třeba požadavek Doktorů odvolat ředitele krajského úřadu. Podle hejtmana to může pouze ministr vnitra ze závažných důvodů, které v tomto případě rozhodně nenastaly. Obdobná situace platí podle hejtmana v případě požadavku na změnu na místě šéfa odboru zdravotnictví. "Proto jsme nemohli těmto žádostem Doktorů vyhovět," konstatoval náměstek hejtmana Martin Havel (ČSSD). 

Hejtman považuje za základní problém sporu, který po roce od krajských zlikvidoval koalici v podobě ČSSD, KSČM a hnutí Doktoři, to, že právě Doktoři nedodržovali koaliční dohody a usnesení zastupitelstva. "Schválili jsme, že krajská nemocnice bude dále složena z chebské, sokolovské a karlovarské nemocnice. Pro to hlasovali i Doktoři. A zanedlouho poté začali existenci nemocnice v Sokolově zpochybňovat," poznamenal Novotný. 

Havel podotkl, že nechápe jednání Doktorů v případě dohadů o výstavbě nové nemocnice, když zpochybnili jednání hejtmana se Sokolovskou uhelnou. Ta přislíbila, že by se na financování stavby mohla podílet. "Za to jsme byli nařčení, že rozhodování kraje ovlivňují ekonomické mafie. A to poté, co se začalo hovořit o tom, že by nemocnice mohla stát u Sokolova. Do té doby Doktoři tento projekt podporovali," dodal Havel. 

Situace v krajském zdravotnictví se ještě vyhrotila poté, co místopředseda představenstva Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Vilibald Knob v závěru minulého týdne rezignoval na místo v tomto orgánu na protest proti údajné korupci při některých výběrových řízeních. Z nezákonného jednání při tendrech obvinil předsedu představenstva a generálního ředitele KKN Jiřího Fojtíka i některé členy z krajské koalice. Radní za ČSSD zase podezírají Podzemskou, že pozměnila dopis ze Všeobecné zdravotní pojišťovny pro radu tak, aby poškodil Fojtíka.

Zdroje: ČTK