V Karibiku se zformovala tropická bouře. Přerůstá v hurikán

- Aktuality autor: Danica Klein

Nová tropická bouře Irene, která se vytvořila ve východním Karibiku, může v pondělí přerůst v hurikán. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) v Miami proto již dnes vydalo varování pro ostrov Portoriko a pro severní pobřeží Dominikánské republiky.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle agentury AP výstrahu, tedy nižší stupeň varování, vydalo NHC také pro americké Panenské ostrovy. Celkově by tak mohla Irene zasáhnout oblast od Haiti po Panenské ostrovy s řadou ostrovů v tomto prostoru.

Vydatné deště

Irene je v letošní sezoně již devátou pojmenovanou tropickou bouří. Pokud opravdu zesílí ve vyšší stupeň, byl by to první hurikán letošní sezony. Dříve vzniklá tropická bouře Harvey, která se již dostala nad pevninu, podle očekávání slábne.

Podle NHC má vítr v centru Irene zatím rychlost 80 kilometrů za hodinu a ohrožuje ostrov Guadeloupe. Postupuje Karibikem od východu k západu a ohrožuje řadu dalších ostrovních států, kromě Portorika i ostrov Hispaniola, na němž leží Haiti a Dominikánská republika.

Platí to i o tropické bouři Harvey, která se v Karibiku vytvořila před několika dny a postupovala směrem na Belize a Guatemalu. Přes Belize se však během soboty přesunula poměrně rychle, aniž by způsobila větší škody, a dnes podle očekávání nad pahorky mezi Belize a Guatemalou zeslábla. Rychlost větrů na okraji poklesla z 92 kilometrů za hodinu na 72, jádro bouře se pohybuje rychlostí 21 kilometrů za hodinu na severozápad.

Belize své varování před bouří už v noci na dnešek odvolalo, Harvey však přinesl vydatné deště do Guatemaly, Hondurasu a do části Mexika. Postupně slábne na úroveň tropické tlakové níže.

Zdroje: ČTK