V Káhiře zemřel po bombovém atentátu policejní generál

- Aktuality autor: Petr Kubec

Při bombovém útoku v Káhiře zemřeli dva lidé a nejméně sedm jich je zraněno. Jedním z mrtvých je i brigádní generál egyptské policie. Cílem útoku byl pravděpodobně policejní vůz. S odvoláním na místní televizi o tom informovala agentura Reuters.

První dvě nálože vybuchly krátce po sobě před stavební fakultou Káhirské univerzity. Před budovou hlídkovala pořádková police, která měla zabránit problémům při demonstraci svolané stoupenci svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Podle státní televize byly bomby domácí výroby. Asi o dvě hodiny potom explodovala třetí nálož.

Armáda Mursího svrhla loni v červenci a jeho příznivci proti tomu pravidelně protestují. Od loňska při střetech demonstrantů s vojskem a policií přišlo o život na 1400 lidí a na 15.000 osob skončilo ve vazbě.

Podle analytiků lze očekávat další vlnu násilností před blížícími se prezidentskými volbami, jejichž termín byl vypsán na 26. a 27. května. Za nejnadějnějšího kandidáta se považuje bývalý ministr obrany a šéf armády Abdal Fattáh Sísí. "Počítáme s dalšími problémy. Jak by nás mohla policie chránit, když nedokáže chránit ani sama sebe?" řekl po dnešních útocích jeden z univerzitních studentů.

Tagy: Egypt Káhira

Zdroje: ČTK