V Johannesburgu slaví nový rok vyhazováním nábytku z oken

- Aktuality autor: Jan Pastor

V Hillbrow, jedné z problematických čtvrtí Johannesburgu, oslaví příchod nového roku tradičně kuriózně. Místní obyvatelé tu vyhazují z oken nábytek a elektroniku, napsala agentura AFP. Policie je v pohotovosti, aby zabránila případným zraněním.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Nasazeny budou helikoptéry, pořádková policie a zvláštní jednotky jihoafrické policie budou při setmění vyslány do čtvrti známé mimo jiné pravidelnými násilnostmi.

Každoročně je v noci na Nový rok zraněno padajícími předměty několik lidí. "Vyhazujeme staré věci, protože už máme nové," vysvětlil zvyk čtyřiadvacetiletý Dickens Patwell, opravář počítačů, a zavzpomínal, jak před několika lety shodil z balkonu postel. "Lidé se zbavují mnoha věcí, elektrických přístrojů, mikrovlnek, trub, televizorů," popisuje James Thomas pocházející ze Zimbabwe.

Vytváříme práci pro lidi

V roce 2009 byla při těchto svérázných oslavách zraněna jedenáctiměsíční dívenka, které spadla na hlavu cihla. Dalších devět lidí bylo tehdy hospitalizováno. V roce 2010 doprovázelo házení starého haraburdí z oken metání kamenů na policisty, což si vyžádalo 14 zraněných.

Beauty Dubeová, která žije v Hillbrow již 16 let, zůstává s rodinou na Silvestra doma. "Ti, co jsou zranění, jsou ti opilí," tvrdí.

James Thomas vysvětluje, že cílem není nikoho zranit. "Víme, že nikdo v tu dobu nevychází. A my takhle vytváříme práci pro lidi," poukazuje přitom na desítky sběratelů recyklovatelných předmětů, kteří celý rok prohledávají ulice Johannesburgu.

Obchoduje se tu s drogami

V historii mělo Hillbrow i světlé okamžiky. Nejprve šlo o čtvrť obývanou bělošským obyvatelstvem, v letech 1980 se z ní stala multikulturní čtvrť, které se říkalo latinská. Bydleli tu běloši i černoši společně, aby symbolicky odmítli rasistické zákony tehdejší vlády apartheidu.

Počátkem 90. let tu ale stouply ceny domů, vzrostla kriminalita, zavřely se knihovny, restaurace se přestěhovaly směrem k předměstím a běloši se postupně odstěhovali.

Dnes je Hillbrow čtvrť, kam se uchylují imigranti z jiných afrických zemí. Úřady vědí, že se tu obchoduje s drogami, schovávají se tu i lidé hledaní v souvislosti s genocidou ve Rwandě.

Tagy: nábytek

Zdroje: ČTK