V jihočeských porodnicích se loni narodilo 6369 dětí, porodnost klesla o 10%

- Aktuality autor: Danica Klein

V nemocnicích v Jihočeském kraji se loni narodilo 6369 dětí. Je to zhruba o deset procent meziročně méně. Nejvíce dětí z regionu se narodilo v českobudějovické nemocnici, řekl primář tamního gynekologicko-porodnického oddělení Petr Sák.

"Jedná se zhruba o třetinu z celkového počtu v kraji," uvedl. V českobudějovické nemocnici loni přišlo na svět 2326 dětí. V 79 případech šlo o dvojčata.

V českobudějovické nemocnici funguje perinatologické centrum, které tvoří společně oddělení gynekologicko-porodnické a oddělení neonatologické. Je jediným pracovištěm tohoto druhu v kraji a spadají pod něj některé lokality z Plzeňského kraje a z Vysočiny. "Ve výjimečných případech a při volné kapacitě řešíme také případy patologických těhotenství a porodů až třeba z Ostravy," uvedl Sák.

Během porodu loni v jižních Čechách nikdo neumřel. Celkem se loni v regionu narodilo mrtvých 16 dětí a po porodu zemřelo pět dětí, což představuje 3,3 promile ze všech narozených. Světový průměr v této statistice činí pět až deset promile.

Podle Sáka se stává, že nemocnice v podobných případech těžko může dítě zachránit. "Buď se rodičky do péče lékařů zpravidla dostanou s už mrtvým plodem v těle, nebo je při předčasných porodech stav dětí takový, že jsou lékaři bezmocní," řekl Sák. Podle něj přitom bývá běžné, že doktoři dokážou přivést na svět zdravé děti, jejichž počáteční váha je kolem 1,5 kilogramu.

Tagy: děti Porod porodnost

Zdroje: ČTK