V Jihoafrické republice střílí policie do tisíců stávkujících horníků

- Aktuality autor: red

Jihoafričtí policisté dnes stříleli do stávkujících horníků vyzbrojených mačetami v platinovém dole severozápadně od Johannesburgu. Podle agentury Reuters zůstalo po incidentu na zemi ležet sedm těl, není jasné, zda jsou všichni mrtví.

Ke střetu mezi policisty a horníky došlo na barikádě z ostnatého drátu, kterou stávkující vztyčili poblíž přístupové cesty do dolu Marikana. Podle Reuters proti sobě stály zhruba 3000 horníků a podobný počet policistů.

Stávka v dole největšího světového producenta platiny Lonmin trvá už více než týden. Protest provázely střety mezi dvěma znesvářenými odborovými organizacemi, při nichž zahynulo už deset lidí, včetně dvou policistů. Policie se snažila přimět odborové předáky k příměří, po neúspěšných jednáních se ale rozhodla rozehnat dav silou.

Stávka v dole Marikana donutila Lonmin zastavit produkci v celé Jihoafrické republice. Společnost uvedla, že za dobu protestu se její těžba propadla o 15.000 uncí platiny a pravděpodobně se jí nepodaří naplnit celoroční plán na vytěžení 750.000 uncí vzácného kovu. Od začátku stávky se akcie společnosti Lonmin propadly o 13 procent.

Tagy: stávka hrůza teror rasismus psycho

Zdroje: ČTK