V Jihlavě neznámý pachatel ukradl památní desku

- Aktuality autor: red

V Jihlavě se v noci na dnešek ztratila kovová deska označující historický střed města. Do dlažby v ulici Matky Boží byla vsazena teprve letos v dubnu. Po pachateli pátrá policie. Za krádež mu hrozí až dva roky vězení, řekla ČTK jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Radnice se poptává i ve sběrnách kovů v širším okolí. Pokud se desku nepodaří najít, bude zřejmě zhotovena znovu.

Na kruhové desce o průměru 40 centimetrů byli dva ježci jako symbol Jihlavy, nápis Střed historického města a souřadnice bodu společně s nadmořskou výškou. Za desku, včetně grafického návrhu, město zaplatilo do 20.000 korun. Podle odhadu mluvčího jihlavské radnice Radka Tulise za ni ale zloděj asi dostane jen pár korun, protože vážila jen kolem dvou kilogramů. "My to hodnotíme jako vandalismus a spíš jako škodu morální, protože to byla věc, která sloužila jako atrakce pro občany a návštěvníky města," řekl Tulis.

Lepší ukotvení

Pokud bude radnice nucena vyrobit desku znovu, bude podle Tulise zvažovat výběr materiálu, aby byl ještě méně lákavý pro zloděje. Důkladnější by zřejmě bylo i ukotvení do dlažby; první deska byla přilepena.

Geografický střed historického centra Jihlavy vytýčili pracovníci katastrálního úřadu. Podle jejich informací byl střed Jihlavy určen průsečíkem spojnic protilehlých bodů historického jádra města, podle mapy stabilního katastru z roku 1897. Bod leží na spojnici radnice a další městské památky brány Matky Boží.

Tagy: policie krádež deska Jihlava

Zdroje: ČTK